Одна з норм документа передбачає обов’язкове відпрацювання певного строку в державних секторах економіки тими студентами, які навчалися за державним або регіональним замовленням. Наразі обговорюється концепція, як мотивувати студентів навчатися за певними спеціальностями та працювати за фахом у важливих секторах економіки.

Про це розповіла народна депутатка, членкиня парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина.

«Одна з норм документа передбачає, що студенти, які навчаються за державним замовленням, перші два роки отримують підвищену стипендію. Склавши єдиний державний кваліфікаційний іспит після другого курсу, вони зобов’язані укласти контракт із закладом освіти про те, що після закінчення навчання працюватимуть на тому робочому місці, яке запропонує держава, а строк відпрацювання має становити не менш як половину строку навчання за спеціальністю. Наприклад, якщо навчання на бакалавраті триває чотири роки, то відпрацювати доведеться два роки. Наразі це дискусійна норма, щодо неї триває обговорення», — зазначила парламентарій.

За її словами, ініціатором такого підходу було Міністерство освіти і науки України. І в цьому контексті дуже важливо говорити про причини запровадження відповідної норми.

«У нас дуже багато дітей ідуть учитися на бюджетні спеціальності, а після закінчення навчального закладу не працюють за фахом. Держава вкладає величезні кошти в навчання студентів, щоб отримати зворотний зв’язок: щоб випускники пішли в державні сектори економіки, де дуже не вистачає кадрів. Передовсім це стосується сфер освіти, медицини, оборони, інженерії. І вже багато років триває дискусія з приводу того, як знайти механізм, коли держава оплачує навчання студентам, а вони далі йдуть працювати за фахом у тих сферах, які потрібні державі», — пояснила народна депутатка.

Вона додала, що наразі обговорюється концепція, як це забезпечити, як мотивувати молодь, яка має бути заробітна плата тощо.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.