Про це повідомляє голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

«На зустрічі з керівництвом Глобального фонду говорили про необхідність продовження фінансування програм з профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу в Україні. Наразі 116 тисяч пацієнтів проходять курс антиретровірусної терапії, що дозволяє тримати хворобу під контролем, жити повноцінним життям, народжувати здорових дітей і не передавати вірус. Ці послуги повністю фінансуються міжнародними партнерами.

Найближчим часом можливе коригування програм. Оскільки Україна заходить у бюджетний процес, для нас важливо розуміти, чи продовжить Глобальний фонд свою підтримку. За словами представників Фонду, наразі третина бюджету формується за рахунок внесків США. Однак поки немає остаточної відповіді, чи продовжать Сполучені Штати фінансування.

Водночас ми отримали запевнення, що при розподілі коштів між країнами Фонд обов’язково врахує складну ситуацію в Україні, пов’язану з повномасштабною війною.

Під час зустрічі запропонував представникам Фонду в разі скорочення фінансування проєктів максимально відтермінувати це рішення для України — щонайменше до 2026 року.

Якщо ж відтермінування буде неможливим, то забезпечити рівень скорочення для нашої країни менший, ніж для інших держав. Адже в Україні триває війна, і майже всі бюджетні ресурси спрямовуються на сектор оборони.

На зустрічі з представниками МАГАТЕ обговорили спільні проєкти з навчання українських фахівців і по-стачання до України радіологічного обладнання. Директорка програм з терапії раку Ліза Стівенс, директорка відділу здоров’я людини департаменту ядерної науки Мей Абдель-Вахаб та проєктна співробітниця департаменту технічного співробітництва Лора Хаскінс розповіли про хід реалізації проєктів. Зокрема, йшлося про постачання циклотронів і навчання українських медиків, які працюватимуть на цьому обладнанні.

Також українська делегація підтримала ухвалення нової пандемічної угоди. Україна разом з усім світом пройшла через пандемію COVID-19, має досвід запу-
ску масової вакцинації та забезпечення стабільної роботи системи охорони здоров’я в умовах повномасштабної війни. Ми добре розуміємо важливість міжнародної взаємодії та участі у глобальних механізмах реагування на надзвичайні ситуації у сфері здоров’я.

Пандемічна угода — результат понад трьох років перемовин між державами, фахівцями та міжнародними організаціями. Документ має стати основою для ефективнішої глобальної координації з метою уникнення помилок, виявлених під час пандемії COVID-19, та підготовки до нових загроз. Угода передбачає зміцнення систем раннього попередження і реагування, справедливий доступ до вакцин, ліків і медичних технологій, прозорий та оперативний обмін даними про патогени. Документ набуде чинності після ратифікації національними урядами.

Зазначу, що сама участь України в 78-й Всесвітній асамблеї охорони здоров’я — це підтвердження нашої ролі як активного гравця у формуванні глобальної політики в сфері охорони здоров’я. Ми не лише отримуємо підтримку, а й робимо свій внесок у спільну справу — посилення глобальної готовності до викликів у сфері медицини», — сказав Михайло Радуцький та подякував ВООЗ і партнерам за всебічну підтримку України.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.