У центрі уваги — виклики міграційної політики, права біженців та загроза припинення допомоги внутрішньо переміщеним особам.
На засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи розглянули шляхи посилення взаємодії державних, приватних і громадських структур у сфері міграції, запобігання зникненню мігрантів та дотримання прав людини в процедурах надання притулку.
Під час обговорення народна депутатка Лариса Білозір звернула увагу на використання міграційних потоків як інструменту гібридного впливу з боку рф.
«росія свідомо використовує міграційні потоки як інструмент гібридного тиску, наприклад, на Фінляндію та ЄС. Наприкінці 2023 року ця країна закрила всі пункти пропуску на кордоні з рф через зростання кількості мігрантів із Близького Сходу та Африки, які прибували через її територію. І в квітні 2025 року уряд Фінляндії продовжив ці заходи на невизначений термін через ризик відновлення такої «інструменталізованої міграції», яка становить загрозу національній безпеці та громадському порядку», — зазначила вона.
Окрема увага була приділена критичному недофінансуванню Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Ця організація, зокрема в Україні, забезпечувала грошову допомогу вразливим родинам, оренду житла для ВПО та відновлення пошкодженого житла.
«Для України це має особливе значення, ми знаємо ціну втрат і підтримки. Станом на сьогодні понад 3,7 мільйона наших громадян залишаються внутрішньо переміщеними, а мільйони — за кордоном», — наголосила Лариса Білозір.
Комітетом була підготовлена відповідна заява із закликом посилити підтримку УВКБ ООН та включити це питання до доповіді голови Комітету Олексія Гончаренка до Всесвітнього дня біженців, який відзначатимемо 20 червня 2025 року.
Учасники також обговорили питання повноважень державних та недержавних структур у сфері міграції, яке порушила депутатка Сенату Італії Сандра Зампа, та ініціативи щодо запобігання зникненню мігрантів, представлені депутатом Національних зборів Франції Еммануелем Фернандесом. Представник Агентства ЄС з питань притулку Уорд Лютін повідомив про труднощі з дотриманням міжнародних стандартів гуманного поводження на кордонах у низці країн.
«Робота триває з розумінням, що в нинішніх реаліях права мігрантів та переміщених осіб мають бути не просто темою для обговорення, а й підтримані відповідними рішеннями», — резюмувала Лариса Білозір.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.