У межах міжнародної конференції на тему: «Реформа публічних закупівель в Україні — на шляху до ЄС» члени Комітету Олексій Мовчан та Ігор Марчук розповіли подробиці опрацювання реформи публічних закупівель, над якою працюють у Комітеті з питань економічного розвитку.
«Це перший такий масштабний захід за останні сім років, присвячений реформі публічних закупівель, який організований у партнерстві з Міністерством економіки України та Європейським Союзом, — розповідає заступник голови Комітету Олексій Мовчан. — Конференція зібрала понад 130 учасників — представників Уряду, Парламенту, міжнародних організацій, бізнесу та громадянського суспільства.
Публічні закупівлі — це одна з ключових реформ на шляху України до Європейського Союзу. Це механізм, через який держава закуповує все: від ліків і обладнання — до доріг і шкіл. Тому від того, наскільки ця система ефективна, залежить якість наших лікарень, інфраструктури, освіти, а головне — армії.
Разом з Урядом, Європейською комісією та міжнародними партнерами ми працюємо над реформою в Комітеті з питань економічного розвитку. Я веду законопроєкт про публічні закупівлі (реєстр. № 11520), який готується до другого читання у Верховній Раді України. Це один із найважливіших законів для руху України до ЄС у сфері економіки.
Що змінює цей закон? Він повністю оновлює правила у сфері закупівель, щоб вони відповідали європейським директивам, зокрема:
- створює нову систему категорій замовників та спрощує вимоги до участі в тендерах, особливо для малого і середнього бізнесу;
- вводить сучасні інструменти планування закупівель, щоб вони були більш прозорими й прогнозованими;
- змінює підхід до оскарження — робить його більш ефективним і справедливим;
- посилює відповідальність замовників і постачальників;
- дозволяє використовувати інноваційні підходи, наприклад, закупівлі з елементами сталого розвитку або цифрові інструменти оцінки ризиків.
Ухвалення цього закону — крок до гармонізації нашого законодавства зі стандартами ЄС. Це дасть Україні можливість отримати доступ до фінансових ресурсів Світового банку, Європейського Союзу, інших міжнародних партнерів. Це також дасть змогу ефективніше використовувати гроші платників податків, знизити корупційні ризики та створити рівні правила гри для бізнесу.
Дякую організаторам EU Public Finance Management Support Programme for Ukraine (EU4PFM), колегам із Верховної Ради України, представникам Європейської комісії, Уряду та бізнесу за фахову дискусію.
Реформа публічних закупівель — це наша спільна справа».
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.