GreenTech — один із ключових напрямів, який дасть змогу Україні інтегруватися в нову енергетичну архітектуру Європи, стати виробником критичних компонентів зеленої економіки та технологічним партнером ЄС.

Секторальна стратегія GreenTech — це аналіз галузі та бачення технологічної трансформації енергетики, транспорту й промисловості, що дасть змогу зміцнити енергетичну незалежність України. Стратегія передбачає впровадження інновацій у відновлювану енергетику, водневу економіку й кліматичні технології.

«Розвиток GreenTech — це стратегічна можливість для України стати повноцінним учасником європейського зеленого руху та експортером технологій для сталої енергетики. Ми прагнемо сформувати інноваційну екосистему, яка об’єднує науку, бізнес і цифрові рішення для створення високотехнологічного виробництва, скорочення імпортної залежності та залучення українських розробників до спільного створення технологій нового покоління.

Завдяки цьому українські компанії зможуть пропонувати рішення, що відповідають глобальним викликам енергетичної трансформації», — зазначила Валерія Іонан, заступник міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції.

Деякі ключові можливості, які відкриває розвиток GreenTech:

- Енергетична незалежність та нові ринки: розвиток сонячної, вітрової, біоенергетики дадуть змогу зменшити імпорт палива та стати експортером чистої енергії й водню.

- Вихід на ринок критичних матеріалів: виробництво літію, нікелю та інших матеріалів для батарей і відновлювальної енергетики дасть змогу інтегруватися в європейський ланцюг постачання.

- Цифровізація енергетики: впровадження розумних мереж, диспетчеризації на основі ШІ та систем енергоменеджменту для ефективного споживання енергії.

«Зелені інновації — це перспективний ринок для українських технологічних компаній, експортерів продукції, що відповідає вимогам ЄС та багатьох інших ринків. GreenTech створює перспективу зеленого відновлення енергетики завдяки прискореному впровадженню розумних мереж та принципу 3D: Decentralised, Decarbonised, Digitalised — децентралізованої, декарбонізованої, диджиталізованої енергетики майбутнього», — зазначив

Роман Зінченко, голова правління ГО Greencubator та експерт, залучений до підготовки Стратегії WINWIN.

Щоб реалізувати ці можливості, необхідно створити інноваційну екосистему, орієнтовану на технології сталого розвитку та експортно орієнтоване виробництво. Це передбачає:

- Будівництво установок для виробництва біоетанолу, біометану та біогазу з аграрних, побутових відходів і деревини.

- Співпраця з міжнародними партнерами для вдосконалення технологій і розвитку експорту.

- Виробництво компонентів для відновлювальної енергетики — металоконструкцій, силової електроніки, технологічного обладнання.

- Інтеграція відновлювальної енергетики та систем накопичення в енергомережу, впровадження цифрових рішень для контролю споживання.

Серед потенційних пілотних проєктів:

- AI CENTER OF EXCELLENCE FOR GREENTECH — простір для тестування та впровадження ШІ-рішень в енергетиці. Центр сприятиме підвищенню енергоефективності, оптимізації енергосистем і зменшенню викидів. Це перша в Україні інституція, що поєднує штучний інтелект, диспетчеризацію (оперативне управління енергосистемою) та накопичення енергії в єдиний технологічний кластер.

- Виробництво біопалива — розвиток галузі зменшить залежність від імпортного палива, посилить енергетичну незалежність і скоротить викиди з аграрних і побутових відходів. Україна вже сьогодні може виробляти біоетанол, біометан і біодизель — сучасне паливо, яке стане частиною зеленої енергетики майбутнього. Адаптація стандартів до вимог ЄС відкриє можливості для експорту.

- Виробництво компонентів для зеленої енергетики — створення потужностей з виробництва дасть змогу зменшити імпортозалежність, залучити інвестиції, створити нові робочі місця й активізувати інноваційне виробництво.

Хоча сектор стикається з викликами, як-от дефіцит кадрів, нестача цифрових рішень та імпортна залежність у критичних компонентах, перші кроки технологічної трансформації вже зроблено. Вони можуть стати основою для поступового розвитку галузі та впровадження нових технологій.

Розвиваючи відновлювальну та атомну енергетику й упроваджуючи зелений індустріальний перехід, Україна може стати стратегічним партнером ЄС у зеленій трансформації.

Детальніше ознайомлюйтеся із секторальною стратегією GreenTech на офіційному лендингу WINWIN.

Дізнавайтеся більше про WINWIN у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Linkedin.

Секторальну стратегію розвитку GreenTech розробила експертна група при Міністерстві цифрової трансформації України в співпраці з Abt Global і KPMG в межах проєкту Good Governance Fund «Інноваційна екосистема», що фінансується UK International Development.

Стратегію цифрового розвитку інновацій до 2030 року створено з ініціативи Міністерства цифрової трансформації України у співпраці з Міністерством освіти і науки України та Офісом ефективного регулювання BRDO, за підтримки Проєкту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України».

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.