Участь у спецтрибуналі не обмежуватиметься 46 країнами-членами Ради Європи, до нього зможуть приєднатися й інші держави.

Про це заявила народна депутатка, заступниця голови парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, членкиня постійної делегації у ПАРЄ Євгенія Кравчук.

«Саме за злочин агресії, коли одна країна вирішує напасти на іншу, створюється трибунал, що буде в Гаазі. Це буде третій в історії трибунал після Нюрнберзького і Токійського, які судили Німеччину та Японію за розв’язання Другої світової війни. У нашому випадку злочин агресії проти України, – це не лише про російську федерацію. Звичайно, фокус на рф, її військово-політичне керівництво, але, приміром, Білорусь надала свою територію й аеродроми, Північна Корея дала своє регулярне військо та зброю. Тому трибунал може розслідувати і згодом засуджувати військово-політичне керівництво не лише рф, а й Білорусі та Північної Кореї», – зазначила політикиня.

За її словами, участь у спеціальному трибуналі не обмежуватиметься тими 46 країнами, які входять до складу Ради Європи. Надалі до нього зможуть доєднатися й інші держави.

Народна депутатка додала, що підписання угоди між Україною і Радою Європи про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії – це основа.

«Далі буде підписання угоди з Нідерландами, які вже давно погодилися на те, щоб трибунал був у Гаазі. Після цього підписану угоду ратифікуватимуть парламенти країн. Водночас угода зачіпає і питання бюджету. Очікується, що країни долучатимуться не лише із заявами, а й вкладатимуться у спільний бюджет трибуналу, щоб він практично запрацював. Ті країни, що підпишуть угоду, зможуть пропонувати свого суддю чи прокурора для участі в трибуналі. Оскільки це міжнародний трибунал, то рішення ухвалюватиметься не іменем України», – наголосила парламентарій.

Вона підкреслила, що у Генпрокуратури України в цьому процесі буде дуже важлива функція, оскільки обвинувачення військовому й політичному керівництву країни-агресора ініціюватиме вона, а далі з цим працюватимуть міжнародні судді та прокурори. 

Прес-служба Апарату Верховної Ради України