14 травня 2025 року Комітет Міністрів Ради Європи запустив юридичну процедуру зі створення Спеціального трибуналу, який розслідуватиме злочин агресії, скоєний рф проти України.

25 червня 2025 року у Страсбурзі Президент України Володимир Зеленський і генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе підписали угоду про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

До роботи щодо створення Спецтрибуналу приєдналися 39 держав, ЄС і Рада Європи.

Створення Спеціального трибуналу з розслідування злочину агресії рф проти України — це важливий крок у напрямі відновлення міжнародного правопорядку. Цей трибунал стане конкретним юридичним інструментом, який дасть змогу притягнути до відповідальності найвище політичне та військове керівництво рф за злочин агресії. Відповідальність за злочини нестимуть глава держави, глава уряду та міністр закордонних справ без жодної згадки про персональні імунітети. Це означає, що вони не уникнуть покарання, але це станеться тоді, коли вони вже не будуть обіймати свої посади. Трибунал для російської верхівки буде розташований в Гаазі.

Важливою є можливість розгляду справ in absentia — за відсутності обвинуваченого. Це дасть змогу ухвалювати вироки навіть без фізичної присутності підсудного.
Міжнародний кримінальний суд має право розслідувати воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид в Україні. Однак наразі МКС не може розслідувати злочин агресії у цій справі через юрисдикційні обмеження щодо злочину агресії. Спеціальний трибунал заповнить цю прогалину.

Важливо, що Спеціальний трибунал співпрацюватиме з Міжнародним кримінальним судом. Провадження можуть розслідувати паралельно обидві інституції, не перешкоджаючи роботі одна одної.

Отже, Україна виступила не лише ініціатором, а й рушієм нових підходів до міжнародної кримінальної відповідальності.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.