Це не лише працівники Державної податкової служби України (ДПС), а й усі, хто причетний до адміністрування податків і зборів, розробки податкової політики та забезпечення надходжень до бюджету. Свято було встановлено указом Президента України від 25 червня 2020 року № 252/2020 як свідчення визнання ролі податківців у формуванні сталих джерел надходжень до держбюджету.

Від початку повномасштабного вторгнення росії у лютому 2022 року податкова система України зазнала серйозних викликів. Частина територій опинилася в тимчасовій окупації, бізнес змушений був або евакуюватися, або зупинити діяльність, мільйони українців стали внутрішньо переміщеними особами або виїхали за кордон. Попри ці труднощі Державна податкова служба України оперативно перебудувала свою роботу на воєнні рейки: налагоджено дистанційне адміністрування, забезпечено функціонування електронних сервісів, відновлено контроль за сплатою податків у регіонах, що були звільнені від окупації.

Працівники податкової служби, які залишилися на тимчасово окупованих територіях, чинили спротив і не співпрацювали із загарбниками.

Багато співробітників ДПС стали до лав Збройних Сил України, Територіальної оборони, працюють волонтерами, допомагаючи армії та постраждалим.

У 2022 році, незважаючи на колосальні труднощі, бюджет України не зламався. Уже в перші місяці війни уряд зберіг спроможність виплачувати пенсії, зарплати бюджетникам, фінансувати оборону. І важливу роль у цьому відіграли саме податківці. За даними Міністерства фінансів, протягом 2022-го до загального фонду держбюджету було мобілізовано понад 1,3 трлн грн доходів, з яких приблизно 85% становили податки та збори. Попри зменшення податкового навантаження на бізнес у воєнний час (запровадження єдиного податку 2%, скасування низки штрафів тощо) дисципліна платників залишалася високою. У 2023 році ДПС знову продемонструвала ефективність: до державного бюджету зібрано понад 1,6 трлн грн податкових платежів, що дало змогу продовжити фінансування соціальних програм і зміцнення обороноздатності.

Платниками податків залишалися не тільки великі підприємства, а й представники малого та середнього бізнесу, ФОПи, які працювали в тилу та на прифронтових територіях. Станом на перше півріччя 2024 року податкові надходження залишаються стабільними, незважаючи на бойові дії. Це результат щоденної копіткої праці не лише військових, а й податківців, які забезпечують життєздатність держави у тилу.

У ці складні часи податківці засвідчили, що їхня робота — це не лише цифри та перевірки. Це — фінансовий тил армії, без якого неможливе функціонування держави. Податкова служба забезпечує не тільки надходження до бюджету, а й правову стабільність, економічну дисципліну та захист доброчесного бізнесу. Символічно, що День податківця України припадає на середину фінансового року — час, коли можна підбити проміжні підсумки. І головний з них — економіка України, попри війну, вистояла. І в цьому велика заслуга тих, хто стоїть на варті податкового фронту.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.