На заході обговорили теми:

1. Результати процесів декомунізації та деколонізації;

2. Проєкт Закону України «Про засади державної політики національної пам’яті Українського народу»;

3. Переосмислення монументального радянського спадку, присвяченого Другій Світовій війні.

Одним зі спікерів події став голова підкомітету з питань культурної політики Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микола Княжицький.

«Для успішної деколонізації в громадах потрібні лідери, – вважає депутат. – Саме активні молоді люди рухають процес позбавлення від символів колоніального минулого – так, як це зробили молоді люди в Полтаві чи Одесі».

Микола Княжицький подякував всім, хто зрушує процеси деколонізації у своїх громадах:

«Я вдячний кожному, хто проявляє сміливість і відповідальність у своїй громаді й ділиться своїм досвідом з іншими. Це частина тієї ж боротьби, яку ведуть і наші воїни на фронті. Бо ця війна - це також про війну за нашу ідентичність і цінності».

Після Революції Гідності 2014 року Парламент ухвалив низку законів, спрямованих на викорінення радянської спадщини. Ці закони передбачають перейменування топонімів, демонтаж радянських пам’ятників, заборону пропаганди комуністичних і тоталітарних ідеологій. Зокрема, тисячі вулиць і площ отримали нові назви.

«Та, попри окремі успішні рішення, як-от перейменування останньої вулиці Пушкіна в Києві, в Україні досі залишаються десятки пам’ятників російським діячам та радянські символи. Подекуди зустрічаємося зі спротивом деколонізації від окремих місцевих влад», – зазначає голова підкомітету, згадуючи досвід деколонізації в Одесі і Харкові.

«Я також бачив, як важко рухається деколонізація у Полтаві, де залишилося багато імперських памʼятників. Памʼятаю, як ми приїжджали туди на круглий стіл, щоб адвокатувати мій законопроєкт №7721 про деколонізацію», – додав парламентар.

За його словами, гарним підсумком круглого столу є спільне бачення деколонізаційної політики - «спільноти міст та активні громадяни точно розуміють необхідність продовження деколонізації. Для успішного завершення цього процесу потрібні чітка державна стратегія, готовність влади ухвалювати важливі рішення, а також масштабна просвітницька кампанія, щоб остаточно позбутися залишків колоніального впливу».

Організатор події  ГО Історія.Культура.Демократія.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України