«Нещодавно писав, що відповідний закон № 4265-IX (12375) у середині червня набув чинності. Розкажу передісторію», — зазначив голова Комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
«Ще наприкінці 2022 року, коли під час міжнародних відряджень ми зустрічалися із парламентаріями з інших країн, також проводили зустрічі з українцями, які були вимушені через війну виїхати за кордон. Наші вчителі й активні батьки вже тоді намагалися створювати недільні та суботні школи/осередки/хаби у країнах свого тимчасового перебування. Шукали підтримку, гранти, підручники. На перший погляд, це здавалося абсолютно правильною та потрібною історією. З іншого боку, ми побачили, як стрімко розвивається мережа альтернативних освітніх осередків.
Це питання ми неодноразово порушували на засіданні Комітету з питань освіти, науки та інновацій. Говорили про важливість визнання результатів навчання наших дітей за кордоном. Уже тоді було зрозуміло, що війна триватиме, і нам потрібне системне рішення.
Тоді вперше у мене виникла ідея розробити відповідний законопроєкт, який надасть Кабінету Міністрів України правові підстави для створення необхідних постанов про визнання цих результатів.
У результаті, за активної підтримки Ірини Верещук, ми зареєстрували і прийняли необхідний закон. А тепер на його виконання розроблено перший нормативний документ.
Так вперше в історії України з’явився офіційний «Порядок визнання результатів навчання, здобутих за кордоном» та можливість визнання освітніх центрів за межами України.
Хочу, щоб ви розуміли, не стоїть завдання прямо їх регулювати. Але стоїть завдання забезпечити їх усім необхідним. Допомагати їм системно. І не тільки українськими підручниками. Зрештою ці освітні центри стануть нашим національним надбанням. Над чим Британія та Франція, наприклад, працювали десятки років. Зараз у нас є для цього усі можливості. Шкода, що за таких обставин. Але іншого шансу у нас може і не бути.
Закон живе, коли для цього створена уся необхідна нормативно-правова база. Тому чекаємо на постанову і нормативний документ зі створення реєстру, які допоможуть зареєструвати й інтегрувати освітні центри за кордоном в українську систему освіти. Очікуємо до кінця липня», — додав голова Комітету.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.