Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування отримав нагороду Bloomberg Philanthropies Awards for Global Tobacco Control 2025 за системні зусилля щодо захисту населення від вторинних тютюнових та нікотинових викидів. Україна стала однією з шести країн-лауреатів разом із Індією, Маврикієм, Мексикою, Чорногорією та Філіппінами. Церемонія вручення відбулася під час Всесвітньої конференції з контролю над тютюном у Дубліні. Це не просто нагорода — міжнародне визнання того, що навіть у час великої війни Україна залишається частиною світового руху за здоров’я і життя.

Таке визнання стало можливим завдяки системним законодавчим змінам. Наприкінці 2021 року Верховна Рада ухвалила Закон № 1978-ІХ, який Комітет розробив відповідно до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Закон заборонив куріння у всіх громадських приміщеннях, розширив перелік заборонених зон та охопив нові нікотинові вироби, зокрема тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН). Нині громадські місця в Україні є на 100% вільними від вторинного тютюнового та нікотинового диму.

Водночас важлива не лише наявність законодавства, а й високий рівень його виконання: згідно з моніторингом 2025 року рівень дотримання вимог законодавства закладами ресторанного господарства у семи великих містах України становить 82%. Згідно з даними Глобального опитування молоді щодо тютюну 2023 року (GYTS) за п’ять років кількість підлітків віком 13—15 років, які наражалися на тютюновий дим у громадських місцях, знизилася на 30% — з 52% до 36%. Ці результати — свідчення ефективної реалізації закону, і щоденна робота Комітету не марна, що дуже важливо відчувати й усвідомлювати в час, коли соціальних викликів вкрай багато.

Попри створення та прийняття дієвого антитютюнового законодавства необхідність його удосконалювати й розширювати не втратила актуальності. Адже тютюнова індустрія без упину вигадує нові способи залучення дітей і молоді до куріння. Сьогодні ми спостерігаємо стрімке зростання поширеності новітніх тютюнових і нікотинових виробів — особливо серед підлітків та молодих людей. 18% підлітків віком 13—15 років вживають тютюнові вироби; 20% — вживають електронні сигарети; 7% — вживають ТВЕНи, 3% — нікотинові снюси; 45% молоді віком 18—29 років вживають тютюн та/або нікотин, серед них 37% вживають ТВЕНи, 39% — електронні сигарети.

Украй небезпечною тенденцією є споживання кількох виробів одночасно. 45% курців віком 18—29 років регулярно споживають два, три і більше виробів. Так, молодь отримує захмарні неконтрольовані дози нікотину.

Саме тому ми мусимо реагувати на нові виклики. З метою убезпечення дітей та молоді від зацікавлення курінням, задля обмеження маркетингових інструментів залучення до залежності Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування зареєстрував законопроєкт № 12091. Він передбачає заборону тютюнової викладки, за що триває боротьба вже не перший рік, заборону всіх ароматизованих тютюнових виробів, заборону реклами брендів пристроїв для нагрівання тютюну (так званих «айкосів») та е-сигарет, а також впровадження комбінованих (текст + картинка) медичних попереджень на пачках всіх тютюнових виробів, включно з ТВЕНами.

Згідно зі статистикою щороку в Україні понад 100 тисяч осіб помирають від хвороб, пов’язаних із курінням, а ще 325 тисяч живуть із хворобами та втрачають працездатність. Це питання демографічної стійкості та національної безпеки — саме тому боротьба з курінням включена до Стратегії демографічного розвитку України, одна з її цілей — подолання передчасної смертності.

Вживання тютюну та нікотину — основна причина смертей, яких можна було б уникнути. І не існує безпечного куріння. Як би тютюнова індустрія не переконувала у «меншій» шкоді нових виробів, це лише зміна форми, але не змісту. Комітет залишається відданим справі захисту українців від усіх форм тютюну й нікотину — як курильного, так і бездимного.

Лада БУЛАХ, народна депутатка України, голова підкомітету з питань забезпечення епідемічної безпеки, боротьби з ВІЛ/СНІД та соціально небезпечними захворюваннями Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Довідково

Нагорода Bloomberg Philanthropies Awards for Global Tobacco Control 2025, ініціатива Bloomberg Philanthropies — організації, заснованої колишнім мером Нью-Йорка Майклом Блумбергом, який є одним із найвпливовіших світових меценатів у сфері охорони здоров’я. Нагорода присуджується урядам, організаціям та лідерам громадянського суспільства за значні досягнення у впровадженні ефективних заходів контролю над тютюном згідно з Рамковою конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну (FCTC).

У 2025 році церемонія вручення нагород відбулася під час 10-ї сесії Конференції сторін РКБТ ВООЗ (COP10), що тривала в Панамі. Преміями були відзначені лауреати у шести категоріях, які охоплюють найважливіші напрями тютюнового контролю: заборону реклами тютюнових виробів, запровадження графічних попереджень на упаковках, підвищення акцизів, захист від тютюнового диму у громадських місцях, боротьбу з електронними сигаретами та вейпами, а також запровадження інноваційних політик.

У 2025 році однією з нагороджених країн стала Україна — за рішучі кроки в обмеженні тютюнової індустрії, включно з ухваленням законодавства, що забороняє продаж тютюнових виробів із ароматизаторами, а також рекламу, стимулювання продажу і спонсорство тютюнових виробів. Нагорода Bloomberg Philanthropies є не лише престижним визнанням, а й потужним стимулом для продовження боротьби з тютюновою епідемією у світі.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.