Про це домовилися в межах Ukraine Recovery Conference, підписавши три угоди: зі швейцарською фармкомпанією Roche, бельгійським агентством з розвитку Enabel та Урядом Литви, повідомляє голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
«Протягом кількох років команда Президента вела переговори з міжнародними фармацевтичними компаніями щодо локалізації виробництва в Україні. Це має велике значення, адже йдеться про сплату податків, створення додаткових робочих місць та забезпечення пацієнтів інноваційними ліками. Сьогодні відбулася зустріч з керівником комерційних операцій Roche Pharma International Падраїком Вордом. Нашу делегацію представляли я, як голова профільного Комітету Верховної Ради, заступник міністра охорони здоров’я Едем Адаманов та голова Національної агенції «Медичні закупівлі України» Олег Кльоц.
МЗУ та Roche підписали інвестиційну угоду про створення потужностей для виробництва інноваційних ліків від раку легень та грудної залози в Україні. Швейцарська фармкомпанія постачатиме лікарські засоби «in bulk», а їхнє фасування, кінцеве пакування та маркування здійснюватиметься безпосередньо в Україні, на виробничих потужностях філії МЗУ «Медпостачання». Для цього ще потрібно отримати ліцензію GMP на виробництво та провести навчання персоналу. Вже у 2027 році перші пацієнти мають отримати ліки, які пройшли фінальні етапи виробництва в Україні.
Ще дві зустрічі стосувалися галузі фізичної реабілітації. Від початку повномасштабної війни потреба у цій сфері зросла в десятки разів. За три роки зроблено низку важливих кроків для покращення цієї системи: ухвалено закон нашого Комітету про реабілітацію у сфері охорони здоров’я, який передбачає надання послуг на засадах мультидисциплінарного підходу, ухвалено закон про заміну МСЕКів на цифровізовану систему оцінювання, ПМГ розширено двома новими пакетами, підписано трирічні договори на закупівлю медичних виробів для ортопедії та нейрохірургії, навіть в умовах війни фінансування галузі реабілітації збільшено на 1,2 млрд грн порівняно з минулим роком. МОЗ прогнозує, що щорічна потреба в реабілітації становитиме близько 250 тис. пацієнтів. Щоб повноцінно відновити таку кількість людей, нам потрібна підтримка партнерів.
Перша підписана угода — з Бельгією. Від Бельгійського агентства з розвитку Enabel договір підписали керуючий директор Жан Ванветтер та директор представництва в Україні Дірк Депре.
З української сторони — заступник міністра охорони здоров’я Едем Адаманов. Меморандум передбачає залучення 31 млн євро на розвиток системи медичної реабілітації, а саме: створення та зміцнення мультидисциплінарних реабілітаційних команд у лікарнях, підготовку фахівців із фізичної терапії, ерготерапії та мовно-мовленнєвої терапії, проведення тренінгів для тренерів центрів післядипломної освіти, реконструкцію медичних закладів (визначено шість закладів у Києві, на Київщині та Чернігівщині), впровадження інноваційних рішень, таких як 3D-друк ортопедичних виробів, розробку національних клінічних протоколів і маршрутів пацієнтів для реабілітації.
Друга угода — з Литвою. Її підписали міський голова Львова Андрій Садовий та міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс. Литовський уряд виділить 620 тис. євро на реконструкцію історичної вілли у селі Брюховичі, де планують створити простір для ментальної реабілітації, арттерапії, бібліотеку та кафе для ветеранів. Це черговий етап розвитку одного з кращих реабілітаційних центрів в Україні — Unbroken. Раніше Литва вже інвестувала 5,6 млн євро в реабілітаційну систему у Брюховичах», — наголосив Михайло Радуцький.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.