11 березня Верховна Рада ухвалила Постанову про Звернення Верховної Ради України до Ради міністрів Республіки Польща, урядів Фінляндської Республіки, Литовської Республіки, Латвійської Республіки та Естонської Республіки щодо ініціювання повної заборони експортно-імпортних операцій для юридичних осіб (торгівлі та транзитного переміщення товарів) з російською федерацією та республікою білорусь (реєстр. №14324).

У зверненні Верховна Рада України висловлює вдячність Польщі, Фінляндії, Литві, Латвії та Естонії за всебічну підтримку України у протидії агресії рф, а також за ключову роль у зміцненні стійкості України, забезпеченні її економічної та військової підтримки та в консолідації міжнародних зусиль для відновлення стабільності в Європі.

Верховна Рада України наголошує, що попри запроваджені санкції, торгівля Європейського Союзу з росією і білоруссю і далі є значним джерелом доходів для цих режимів, що сприяє фінансуванню їхніх військово-промислових комплексів. Так, зокрема, латвійські статистичні установи порахували, що в перші 9 місяців 2024 року росія продовжувала утримувати п'яте місце серед найважливіших партнерів Латвії у зовнішній торгівлі. За десять місяців 2025 року Латвія експортувала до рф та білорусі товарів на загальну суму 941,522 млн євро. За даними статистичної служби Європейського Союзу, імпорт добрив з росії до Польщі за 2024 рік зріс майже на 130% порівняно із 2022 роком. Також за 11 місяців 2024 року ЄС продав до білорусі товарів на 6,63 млрд євро, а придбав білоруських товарів на 1,235 млрд. Найбільшими покупцями білоруських товарів були: Польща – 436,4 млн євро; Литва – 188,8 млн євро; Латвія – 177,5 млн євро; Німеччина – 145,47 млн євро. Найбільше імпорту Білорусь завезла з Польщі (2,07 млрд євро).

У зв’язку з цим український Парламент закликає уряди зазначених держав розглянути можливість ініціювати повну заборону експортно-імпортних операцій для юридичних осіб, включно з торгівлею та транзитним переміщенням товарів, з російською федерацією та білоруссю, а також заручитися підтримкою Європейського Союзу для внесення відповідних обмежень до наступних санкційних пакетів.

У Постанові наголошено, що запровадження повного торговельного ембарго на східних кордонах ЄС стане важливим кроком у посиленні економічного тиску на держави-агресори та сприятиме зміцненню безпеки як України, так і всієї Європи.

Комітет Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу розглянув проєкт Постанови №14324 на своєму засіданні 4 лютого. Комітет ініціював низку змін і доповнень до неї, а також ухвалив рішення внести проєкт Постанови на розгляд Верховної Ради України та рекомендувати прийняти його за основу і в цілому з урахуванням пропозицій Комітету.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.