У рубриці «Діалог» можна прочитати не тільки відповіді на злободенні запитання читачів, а й знайти досить корисну й пізнавальну інформацію для загального розвитку. От і я вирішив через «Голос України» довідатися, чому нас кусають комарі? Чув, ніби їх приваблюють конкретні запахи й навіть певний колір одягу може стати провокацією. Чи правда все це?
Микола КОНОТОПСЬКИЙ.
Суми.
Відповідає біолог Ніна УВАРЕНКО:
— Насамперед хочу зазначити, що на людей нападають тільки самки комарів. Причина — в інстинкті продовження роду: вони ссуть кров через потребу в білках, необхідних для розвитку яєць. Набридливість самки легко пояснюється, адже якщо вона не нап’ється крові, то відкладе 40—80 яєць, а якщо їй усе-таки вдасться перекусити, то в кладці буде 200—300 яєць.
Дорослі комарі-самці — вегетаріанці, котрі віддають перевагу нектару рослин. Живуть вони недовго — близько місяця, зате постійно розмножуються. Яйця відкладають у воду у вигляді маленьких сірих «плотиків», через кілька днів з них виводиться мотиль, за тиждень виходить комар, який через два-три тижні помирає, відклавши кілька десятків яєць. Для кладки підходить будь-яке скупчення стоячої води: річка, калюжа, бочка на городі, навіть консервна банка.
Комарі з’являються у квітні-травні й зникають у вересні-жовтні. До осені самці комарів помирають. А покоління самок-вегетаріанок, яке з’явилося в цей час, харчується лише соком рослин. Саме вони й зимують, ховаючись у щілинах пнів, під листям і завмираючи до весни.
Для кровососів найкраща температура плюс 16 градусів і відносна вологість 80—90%, не активні вони при температурі вище 28 тепла. У сухому повітрі ця набридлива ескадрилья не літає — втрачає вологу. Не люблять комарі й висоту. Цю їхню особливість використовують у південних країнах — рятуючись від малярії, будують для нічлігу 8-метрові вишки.
Об’єкт укусу комар вибирає за запахом. Спочатку його приваблює виділення вуглекислого газу при диханні. Це сигнал: неподалік їжа. Розвідницьке планування дає змогу рознюхати подальшу важливу інформацію: тіло має бути теплим. Особливо привабливим для нахабних кровососів є запах поту, зокрема одного з його компонентів — молочної кислоти, концентрація якої в людей індивідуальна. Комарі небайдужі до тих, від кого пахне бальзамом для волосся, серцевими ліками. А також — алкоголем.
Велике значення має й колір одягу: комарі віддають перевагу блакитному й не люблять жовтий. І ще цікаве спостереження — людей, яким більше п’ятдесяти років, кусають значно рідше, ніж молодих. Але найбільше ці кровососи люблять дітей (через тоненьку шкіру).
Чи небезпечний укус комара? Перед тим як пити кров, самка вводить під шкіру антикоагулянт — речовину, що перешкоджає згортанню крові, щоб удосталь її напитися. Пухир, який виникає на місці укусу, і свербіж — не що інше, як місцева алергійна реакція на цей самий антикоагулянт. При розчісуванні можна занести інфекцію й спричинити запалення.
Імунологи стверджують, що укуси комарів не тільки не становлять небезпеки для здоров’я, а навіть активно сприяють зміцненню загального імунітету організму. Комахи не винні — саме ми вторгаємося в їхні володіння, а не вони атакують наш затишний і стерильний світ. Спробуйте з ними поладнати.
Слушні поради стосовно того, як уберегтися від комарів, читайте в «Параді порад».
Фото з сайту www.sesdez.ru.