Ми з жінкою прописані у Харкові, проте з квітня по листопад живемо в селі, у своїй хаті (ще від мами залишилася). Дружині 80 років, мені 85. Розуміємо, що померти можемо у будь-який момент. І хочемо запитати: чи можливо, щоб нас поховали там, у селі, а не в Харкові (за місцем прописки)? Може, потрібно оформити якісь документи? Не хочемо, щоб діти мали зайвий клопіт після нашої смерті...
Постійний передплатник «Голосу України» Михайло К.
Харків.
Відповідає директор юридичного департаменту Харківської обласної державної адміністрації Артур МАРТІН:
— Правові засади здійснення в Україні діяльності з поховання померлих, регулювання відносин, що виникають після смерті (загибелі) особи, щодо проведення процедури поховання, а також встановлення гарантій належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого та збереження місця поховання регулюються Законом України від 10 липня 2003 року № 1102-ІV «Про поховання та похоронну справу» (далі — закон).
Щодо можливості поховання не за місцем реєстрації повідомляємо, що відповідно до статті 4 закону одним з основних принципів діяльності у цій галузі є створення рівних умов для поховання померлих незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Статтею 6 закону передбачено, що всі громадяни мають право на поховання їхнього тіла та волевиявлення про належне ставлення до нього після смерті. Воно може бути виражене, зокрема, у побажанні бути похованим у певному місці.
Звертаємо вашу увагу, що відповідно до статті 2 закону волевиявлення громадянина щодо ставлення до його тіла після смерті — це бажання, виражене в усній (у присутності свідків) або в письмовій формі, завірене в установленому законодавством порядку.
Згідно зі статтею 11 закону поховання померлого покладається на виконавця його волевиявлення. Якщо у волевиявленні померлого немає вказівки на виконавця волевиявлення або він відмовився від виконання волі померлого, поховання здійснюють чоловік (дружина), батьки (усиновителі), діти, сестра, брат, дід або баба, онук (правнук), інша особа, яка зобов’язалася поховати померлого.
Статтею 25 закону передбачено, що за зверненням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, на території кладовища безплатно виділяють місце відповідно до затвердженої проектної документації. За бажанням одного з родичів, визначених у частині п’ятій статті 6 цього закону, для поховання двох чи більше померлих безплатно виділяється місце для родинного поховання.
Таким чином, кожен громадянин має право бути похованим у певному місці незалежно від місця проживання, реєстрації або інших умов у встановленому законодавством порядку з урахуванням волевиявлення померлого, висловленого при житті, а в разі його відсутності — з урахуванням побажань родичів.
Щодо оформлення волевиявлення на поховання в певному місці.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про нотаріат» (далі — закон) нотаріуси, зокрема, посвідчують правочини (договори, заповіти, довіреності тощо); засвідчують справжність підпису на документах.
Статтею 37 закону передбачено, що у населених пунктах, де немає нотаріусів, уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування, зокрема, засвідчують справжність підпису на документах.
Таким чином, ви маєте право висловити своє бажання щодо визначення місця поховання у письмовій формі, засвідченій нотаріусом чи посадовими особами органів місцевого самоврядування за вашим місцеперебуванням.
Фото з сайту www.funnypicture.zoda.ru.