У рамках підготовки до святкування 1025-річчя Хрещення Русі також планується оновлення всієї стародавньої київської прогулянкової зони: Володимирської гірки, пам’ятників Святому Володимиру, Княгині Ользі, Кирилу і Мефодію.
— Роботи з реконструкції проводить ПАТ «ХК «Київміськбуд», — каже виконроб будівництва Богдан Богденко (на знімку). — Понад п’ять років сходи і сам пам’ятник руйнувалися. Сходи (1915 року побудови. — Ред.) прибираємо повністю й відбудуємо заново ідентичні. Водночас зміцнюємо та впорядковуємо схил гори. Саму колону, яку нещодавно ремонтували, заново оштукатурять. Сьогодні на роботах зайнято майже п’ятдесят осіб, строки дуже стислі. Тому запроваджуватимемо ще нічну зміну. Фінансування, техніка, будматеріали — в достатній кількості, проблем немає. Через місяць приходьте — побачите в усій красі. Навіть підсвічування буде!
Планується відновити джерело святої води, що існувало від моменту будівництва пам’ятника, капличку XІX століття, яка розміщувалася всередині пам’ятника.
Сам пам’ятник Магдебурзькому праву буде прикрашено фрескою у візантійському стилі. А на березі Дніпра плановано встановити пам’ятний знак Хрещенню Київської Русі. У рамках реконструкції не тільки відновлять сходи, а й проведуть реставрацію Верхньої арки і Нижньої колони, а також відремонтують підземний перехід, який веде на набережну Дніпра. Після реконструкції Поштової площі це місце буде об’єднано з оновленою набережною. Попередня вартість робіт — близько 10 мільйонів гривень, завершити планують до 28 липня.
Довідково
Пам’ятник Хрещенню Русі на набережній Дніпра — перший у Києві монумент. Установлений 1802 р. над існуючим колись джерелом у Хрещатому яру біля підніжжя Володимирської гірки, де, за переказами, князь Володимир хрестив своїх дітей. Оскільки приводом до зведення стало підтвердження царем Олександром І Магдебурзького права Києво-Подолу, пам’ятник також називають Колоною Магдебурзького права. За задумом арх. А. Меленського, спочатку він являв собою двоярусну каплицю із золотим куполом. В арковому постаменті був восьмигранний басейн із фонтаном. За радянських часів купол знесли, залишивши тільки аркові проходи, але до тисячоріччя Хрещення Русі, яке відзначали 1988 р., колону з куполом і хрестом відновили. Пам’ятник з’єднаний з верхньою частиною Володимирського узвозу крутими сходами, прохід якими через аварійний стан довгий час було закрито.
Андрій НЕСТЕРЕНКО.
Фото автора.
На роботах зайнято майже п’ятдесят осіб, строки дуже стислі.
Сходи 1915 року побудови після реконструкції набудуть первозданного вигляду.