Ангіни, тонзиліти, різні запальні процеси, зокрема і внутрішніх органів, — це хвороби, при яких були зафіксовані перші лікарські призначення препаратів із ехінацеї. З часом, завдяки її неабияким фармакологічним властивостям, перелік захворювань значно збільшився.

Під час подальшого вивчення хімічного складу ехінацеї було виявлено велику кількість біологічно активних речовин у всіх її частинах (трава, квіти, насіння, коріння). Особливо цінною є наявність селену і цинку. Доведено існування 24 цинкозалежних ферментів, які беруть участь у формуванні статевих залоз і забезпечені імунітету. Селен стримує створення антитіл, еритроцитів. Через наявність молібдену, стронцію, хрому, срібла препарати ехінацеї радять використовувати для лікування атеросклерозу, остеохондрозу, цукрового діабету, при серцево-судинних порушеннях, алергічних діатезах.

Лікарські засоби з ехінацеї пурпурової підвищують захисні сили організму, сприяють утворенню білих кров’яних тілець, укріплюють імунну систему. Препарати з ехінацеї використовують при аденомі, артриті, гепатиті, гонореї, екземах, різних хронічних інфекційних захворюваннях. Окрім того вони ще мають ранозагоювальну та радіопротекторну дію і позитивно впливають на статеву потенцію у чоловіків.

Нині у нас зареєстровано чимало лікувальних препаратів з ехінацеї та низка імунозміцнюючих чаїв, які можна придбати в аптеці.

У домашніх умовах можете приготувати відвар. Візьміть 1 столову ложку подрібненої сухої трави ехінацеї із суцвіттям і покладіть в емальовану каструлю. Залийте 200 мл окропу, накрийте кришкою і поставте на 20 хвилин на водяну баню. Отриманий відвар охолоджуйте при кімнатній температурі 40 хвилин. Приймайте по 1/3 склянки 3 рази на день при будь-яких запальних захворюванях як імуномодулюючий засіб. Відвар також має болетамувальну і спазматичну дії, що полегшує перебіг будь-якої хвороби.

Зауважу, що препарати з ехінацеї добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, виявляючи виражений лікувальний ефект. Але перед їх використанням обов’язково порадьтеся зі своїм лікарем.

Володимир БІЛЕНКО, завідувач навчальної лабораторії лікарських рослин Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Фото автора.