У засіданні взяв участь заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Сергій Бєляєв. У своїй промові він акцентував на сучасних викликах, що постають перед міжнародною спільнотою у сфері захисту культурної спадщини, зокрема в умовах збройної агресії проти України.

Сергій Бєляєв подякував Секретаріату ЮНЕСКО за постійний моніторинг ситуації в Україні щодо незаконного переміщення культурних цінностей у тісній взаємодії з МКСК та ключовими партнерами Організації. Особливу вдячність було висловлено Молдові та ЮНЕСКО за організацію спеціалізованого навчання для представників правоохоронних, судових та культурних установ з шести країн регіону щодо протидії незаконному обігу українських культурних цінностей.

Заступник Міністра наголосив, що Україна стикається з масштабною загрозою для культурної спадщини з 2014 року, яка значно посилилася після початку повномасштабного вторгнення рф.

Станом на 2014 рік Музейний фонд України налічував понад 12 мільйонів об’єктів. Наразі понад 1,7 мільйона з них перебувають на тимчасово окупованих територіях, включно з Автономною Республікою Крим, тоді як 10,3 мільйона об’єктів зберігаються на контрольованій Україною території.

Водночас з 6 музеїв у деокупованих регіонах було викрадено 34 872 об’єкти, зокрема: 23 217 – з Херсонського обласного краєзнавчого музею; 10 223 – з Херсонського обласного художнього музею.

Станом на 25 квітня 2025 року кількість об’єктів культурної спадщини, що зазнали пошкоджень унаслідок збройної агресії, сягнула 1 453. Зруйновано або пошкоджено сотні пам’яток архітектури, археології, історії та монументального мистецтва, а також у 309 громадах було зруйновано культурні установи, такі як клуби, бібліотеки, музеї, театри та освітні центри.

«Ці цифри продовжують зростати, оскільки напади тривають, а культурні цінності систематично знищуються. Цей культурний геноцид є частиною ширшої стратегії росії щодо підриву національної ідентичності України», – зазначив Сергій Бєляєв.

Він також підкреслив, що поточна окупація українських територій унеможливлює оцінку повного масштабу шкоди, завданої нашим культурним пам’яткам. Однак, за даними Міністерства закордонних справ України, втрати оцінюються у понад 29 мільярдів доларів.

Нагадаємо: Нарада держав-учасниць визначає стратегічні напрямки виконання Конвенції та вживає всіх заходів, які вважає необхідними для сприяння досягненню цілей Конвенції. 

За матеріалами Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.