Захід відбувся 21 травня в Брюсселі з ініціативи чеської гуманітарної організації «People In Need».
«Темою сьогоднішньої дискусії була відновлювана енергетика як інструмент підтримки систем водопостачання, санітарії, гігієни та теплопостачання, що є надзвичайно актуальною для України. Масштабні атаки на енергетичну інфраструктуру не лише ускладнили життя мільйонів громадян, але й поставили під загрозу функціонування лікарень, шкіл, водоканалів, котелень. Ми відкриті до партнерства та системних рішень, які забезпечать базове право кожного українця – доступ до тепла, води й гідних санітарних умов», – зазначив Костянтин Ковальчук.
У виступі було підкреслено, що загальні потреби у реконструкції та відновленні сектору водопостачання та водовідведення згідно зі звітом RDNA4 оцінюються в 11,3 млрд доларів США на 10 років, з 2025 по 2035 рік. А також, що централізоване теплопостачання в Україні перебуває в кризовому стані через застаріле обладнання, великі втрати тепла та нестачу резервних джерел енергії. Водночас заступник Міністра відзначив великий потенціал відновлюваної енергії як стабілізуючого елементу, зокрема у вигляді сонячних електростанцій чи когенераційних установок. Їх впровадження дозволяє підвищити енергоефективність, зменшити залежність від викопного палива та забезпечити сталу роботу критично важливих об’єктів.
Окрему увагу приділили Програмі «Енерговода» – державній ініціативі, спрямованій на енергетичну модернізацію підприємств водопостачання та водовідведення. Програма дасть змогу реалізувати державну політику, спрямовану на підвищення енергоефективності сфери водопостачання і водовідведення та передбачає запровадження сонячних електростанцій, зниження втрат води та енергоспоживання, модернізацію обладнання і підвищення кваліфікації персоналу.
Під час круглого столу учасники обговорювали актуальні потреби сектору водопостачання, санітарії та гігієни. Зокрема, йшлося про забезпечення резервного живлення для комунальних підприємств у кризових ситуаціях, підвищення стійкості централізованого теплопостачання, створення ефективних фінансових механізмів підтримки та вдосконалення законодавчої бази. Йшлося і про координацію між державними органами, донорами, гуманітарними організаціями та громадами для розв’язання інфраструктурних викликів, спричинених повномасштабною війною.
Захід об’єднав представників українського уряду, міжнародних організацій, донорських програм, органів місцевого самоврядування та громадського сектору. Учасники відзначили важливість розвитку відновлюваної енергетики як одного з інструментів забезпечення доступу до базових послуг в умовах війни.
За матеріалами Міністерства розвитку громад та територій України.