Фото: пресслужба Міністерства освіти і науки України.

28 червня, у День Конституції України, делегація Міністерства освіти і науки України відвідала Міжнародний науковий центр «Обсерваторія» – спільний проєкт Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Варшавського університету, розташований на вершині гори Піп Іван у Чорногірському хребті Карпат.

У складі делегації – заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов, генеральний директор директорату розвитку науки Григорій Мозолевич, представники директорату розвитку науки та директорату інновацій та зв’язків науки з реальним сектором економіки.

Фото: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Центр, розташований у колишній будівлі астрономо-метеорологічної обсерваторії 1930-х років, є унікальним прикладом відновлення історичної дослідницької інфраструктури та перетворення її на сучасну платформу для наукових досліджень і міжнародної співпраці.

У межах візиту були представлені основні напрями діяльності центру:

• екологічний і кліматичний моніторинг високогірних екосистем;

• метеорологічні й астрономічні спостереження;

• біохімічні дослідження впливу кліматичних змін;

• транскордонне наукове співробітництво в Карпатському регіоні.

Керівництво університету презентувало плани розвитку інфраструктури, створення нових лабораторій і залучення молодих дослідників. 

Центр уже сьогодні слугує майданчиком для міжнародної колаборації, базою для високогірної рятувальної служби, практичної підготовки студентів і польових експедицій.

У контексті реалізації державної політики у сфері науки та інновацій Денис Курбатов окреслив низку поточних і перспективних ініціатив МОН щодо трансформації наукової сфери України:

– Розвиток регіональних наукових осередків, зокрема Центрів колективного користування науковим обладнанням 

Міністерство підтримує університетські ініціативи, що розгортаються в регіонах – як важливі точки зростання для української наукової екосистеми. Центри на кшталт «Обсерваторії» стануть основою у формуванні спеціалізованих хабів для українських дослідників і міжнародної співпраці. Лише торік МОН спільно з ЦККНО побудували 33 сонячні електростанції для безперервної роботи обладнання центрів. Також було закуплено десятки одиниць сучасних приладів, які вже введено в експлуатацію.

– Поглиблення міжнародної наукової співпраці 

МОН послідовно розширює співпрацю з європейськими партнерами, зокрема в межах програми «Горизонт Європа». Центри на кшталт «Обсерваторії» можуть стати природними партнерами для спільних міжнародних проєктів.

– Підтримка міждисциплінарних досліджень у сфері змін клімату та екології

Одним із пріоритетів державної політики у сфері науки є сприяння дослідженням, що спрямовані на адаптацію до змін клімату, сталий розвиток, охорону біорізноманіття. Завдяки унікальному розташуванню «Обсерваторія» може стати національним центром таких досліджень.

Фото: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.

Учасники зустрічі наголосили на важливості подальшого розвитку таких наукових осередків як інструментів регіонального розвитку та інтеграції української науки в Європейський дослідницький простір.

За матеріалами Міністерства освіти і науки України.