Йдеться про проєкт з прокладання європейської залізничної колії стандарту 1435 мм на ділянці Скнилів – Мостиська ІІ, який з’єднає Львів із кордоном Польщі та відкриє додаткове пряме залізничне сполучення між Україною і Європейським Союзом.
Виділення коштів стало можливим завдяки довгій кропіткій праці Мінрозвитку разом з АТ «Укрзалізниця».
Фінансування буде виділено в межах програми Connecting Europe Facility (CEF) 2024 – основного інструменту ЄС для розвитку стратегічної інфраструктури.
«Це велике і стратегічне рішення. Євроколія – це коротший час у дорозі, відсутність необхідності в пересадці пасажирів, нові можливості для транзиту, розвантаження пунктів пропуску. І водночас – це інвестиція в економічну стійкість України, розвиток торгівлі, підсилення експорту, нові можливості для бізнесу та логістики. Це надважливо, особливо в умовах великої війни, коли йдеться про здатність країни забезпечувати стабільність, рух, взаємодію з партнерами. Попри виклики повномасштабного вторгнення – закритих аеропортів, портів та пошкодженої інфраструктури», – зазначив Віцепрем’єр-міністр з відновлення – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба.
Проєкт передбачає створення першої повноцінної ділянки європейської колії від кордону Польщі до Львова. Після завершення робіт українські пасажирські та вантажні поїзди зможуть без пересадок на кордоні прямувати до Польщі та країн ЄС.
Будівництво дільниці Скнилів – Мостиська ІІ – не єдиний євроінфраструктурний проєкт на заході України. Завершується також будівництво євроколії між Ужгородом і Чопом, а пункт прикордонного контролю вже перенесено з кордону до станції Мостиська ІІ – це рішення пришвидшує процедури оформлення та оптимізує логістику.
Загалом в рамках CEF 2024, ЄС інвестує понад 2,8 млрд євро у розвиток транспортної інфраструктури на континенті, з яких 77 % спрямовано саме на залізничну галузь. Українська частина цього процесу – це реальна інтеграція у європейську транспортну систему і підтвердження незворотності нашого курсу.
Міністерство розвитку громад та територій України разом з АТ «Укрзалізниця» у взаємодії з партнерами продовжує роботу над інтеграцією української інфраструктури до трансєвропейської транспортної мережі TEN-T, яка включає залізничні, автомобільні та інтермодальні сполучення, а також прикордонні переходи та логістичні вузли.
За матеріалами Міністерства розвитку громад та територій України.