Про запуск Фонду офіційно оголосила Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн. Це нова ініціатива в рамках підходу «Team Europe», спрямована на прискорення відбудови України та її підтримку на шляху до членства в ЄС. Її вже підтримали Франція, Німеччина, Італія, Польща та Європейський інвестиційний банк.

«Ми буквально робимо ставку на майбутнє України, використовуючи державні кошти для залучення масштабних інвестицій», – заявила Урсула фон дер Ляєн. 

Завдяки початковому капіталу у розмірі 220 млн євро Фонд має на меті мобілізувати 500 млн євро до 2026 року, здійснюючи стратегічні, орієнтовані на результат інвестиції, переважно в акціонерний капітал.

«Флагманський фонд стане найбільшим у світі для підтримки відбудови. Це практичне рішення для залучення приватного капіталу. Він поєднує гранти, гарантії та інвестиції в капітал, що дозволяє зменшити ризики для бізнесу і зробити інвестиції в Україну доступнішими. Для нас це додаткові можливості для запуску виробництв, створення робочих місць і розвитку ключових секторів. Це приклад того, як публічні й приватні ресурси можуть працювати разом на відновлення економіки», – зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Головними інвесторами фонду на початковому етапі стануть його ініціатори – Єврокомісія (через Ukraine Investment Framework), а також провідні банки розвитку: Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), Cassa Depositi e Prestiti (CDP), Proparco & Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Передбачається, що початкові інвестиції можуть бути здійснені до кінця 2026 року. Наразі ж триває вивчення ринку і оголошено конкурс на підбір керуючої компаніі.  

Пріоритетними секторами для інвестицій стануть: 

• Енергетика, з пріоритетом на відновлювану енергетику;
 
• Інфраструктура;
 
• Цифрова трансформація;
 
• Модернізація промисловості;

• Виробництво товарів подвійного призначення;
 
• Критичні матеріали (CRM).

ЄС, Німеччина, Польща, Італія та Франція через свої банки розвитку внесуть перший капітал,  який послужить основою для подальшого залучення приватних партнерів. Передбачається, що у фонд зможуть інвестувати всі країни-члени ЄС, міжнародні партнери, інституційні інвестори, українські фонди та приватні інвестори. 

Розглядаються такі моделі інвестування: 

• Прямі інвестиції в акціонерний капітал та квазі-акціонерний капітал у ключових секторах;
 
• Фонд фондів для посилення мобілізації приватного капіталу;
 
• Поєднання обох моделей.

Важливо, що фонд працюватиме у синергії з іншими ініціативами та заходами ЄС, спрямованими на поглиблення українських фінансових ринків. Зокрема в рамках співпраці з програмою High-Impact Equity Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та Європейською компанією з управління фінансовими інституціями розвитку (EDFI MC). Фонд забезпечуватиме додатковість у співпраці з локальними фондами прямих інвестицій та венчурного капіталу.

Передбачається, що керуюча компанія Європейського Флагманського Фонду для Відновлення України буде обрано на основі конкурсу – період з липня до жовтня 2025 року. 

За матеріалами Міністерства економіки України.