Заступниця Міністра соціальної політики, сім’ї та єдності Інна Солодка у складі української делегації у США ознайомилася з досвідом побудови системи підтримки дітей, молоді та дорослих з інвалідністю, розвитку інклюзивної освіти, сімейно-орієнтованих сервісів і формування безбар’єрного середовища.

Делегацію очолила радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна. До складу також увійшли представники міністерств, ОВА та Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду за дітьми.

Українська делегація разом з Послом України в США Ольгою Стефанішиною провела ряд зустрічей з урядовими та громадськими організаціями, приділивши особливу увагу системі підтримки людей з інтелектуальними порушеннями та порушеннями розвитку. У США вона функціонує як комплекс сервісів і послуг, що супроводжує людину протягом усього життя – від раннього дитинства до дорослого віку. 

«Переймаючи кращі практики партнерів, ми послідовно розбудовуємо безбар’єрне суспільство, у якому кожна людина матиме рівний доступ до різних можливостей. Система підтримки людей з інвалідністю у США охоплює освіту, соціальні послуги, медичну допомогу, сімейний догляд, підготовку до працевлаштування. Цей підхід показує, як можна створити умови, у яких кожен зможе реалізовувати свій потенціал на різних етапах життя», – наголосила Інна Солодка.

Зокрема, модель «Shared Living» – форма підтриманого проживання, за якої людина з інвалідністю мешкає у приймаючій сім’ї. Вона ґрунтується на ідеї співжиття й взаємоповаги, а не контролю. Приймаючі сторони проходять відбір та навчання, а сама людина з інвалідністю зберігає автономію та набуває відчуття приналежності до спільноти.

Американські експерти також презентували підходи до раннього виявлення перевантаження нервової системи дитини та реагування на поведінкові й емоційні прояви стресу. Зокрема йдеться про програму «Kimochis», яка допомагає дітям розуміти, виражати та керувати своїми почуттями. Основна ідея – усі переживання є нормальними, але не вся поведінка є прийнятною. 

У США також діють професійні об’єднання педагогів, які формують стандарти професії, забезпечують методичне консультування, працюють над підвищенням якості освіти для дітей з особливими освітніми потребами. 

Візит став важливим кроком у розвитку партнерства між Україною та США у впровадженні інклюзивної освіти, розвитку програм для підтримки сімей та молодіжних ініціатив. 

За матеріалами Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України.