У період реформ у країні може спостерігатися спад народжуваності. Про це на вчорашній прес-конференції в Києві заявила медичний психолог Тетяна Спринсян. За її словами, економічна нестабільність у суспільстві дедалі частіше змушує молодих українців замислитися, а чи варто народжувати взагалі.
— Рішення про народження дитини жінка приймає в період психологічної стабільності, коли вона впевнена у своєму майбутньому. Нині, коли соціальне й трудове життя людей перекроюється, може спостерігатися спад народжуваності, — зазначила психолог.
Тетяна Спринсян також додала, що реформи в країні сприймаються населенням негативно, а все це не сприяє збереженню емоційного благополуччя та комфорту в родинах.
— Якщо в жінок такі складності в соціальній і трудовій сферах знаходять своє відбиття в так званій психологічній безплідності, коли за відсутності медичних проблем жінка не може завагітніти або виносити дитину, то в чоловіків це проявляється в різних порушеннях еректильної функції, — сказала вона.
З нею погодився науковий співробітник Інституту урології Андрій Сітенко. Він відзначив, що основні чинники, які впливають на рівень народжуваності та приріст населення, мають саме соціально-економічний характер. Мовляв, навіть проблеми зі здоров’ям відходять на другий план перед фінансово-економічними й соціальними труднощами.
— Вони негативно позначаються на такій досить чутливій функції як репродуктивне здоров’я. Пари або не хочуть приступати до зачаття, бо вважають, що в них немає відповідних умов для виховання дітей, або ж не можуть у зв’язку з тим, що мають проблеми зі здоров’ям, — підкреслив він.
За його словами, 70—80% бездітних сімей відмовляються заводити потомство через погану економічну ситуацію в країні. Через проблеми зі здоров’ям від дітей відмовляється набагато менший відсоток пар. І лише невелика частка — 3—4% родин — не можуть мати дітей через генетичні проблеми.
У свою чергу передовий науковий співробітник Інституту демографії і соціальних досліджень НАНУ Лідія Ткаченко нагадала, що останнім часом кількість українців скоротилася майже на 150 тисяч осіб.
— Депопуляція — фактично невідворотне явище для України на найближчі 50 років. І нічим тут не можна допомогти, — підкреслив експерт. — У нас і зараз, незважаючи на всі спроби влади підвищити виплати при народженні дитини, кількість померлих у півтора рази перевищує народжуваність. І навіть якщо інтенсивність народжуваності збільшуватиметься, однаково покоління матерів і батьків у дітородному віці в нас уже нечисленне.
Вона також розповіла, що на заході України народжують частіше, ніж на сході.