Учені стверджують: нині в Україні 60 відсотків батьків мають реактивний тип поведінки, навіть надреактивний. Уся енергія в них іде на «вибуховість». Такими у цих сім’ях ростуть і діти: або агресивними, або забитими, невпевненими, мовчазними.

Слабке «Я»
Це люди з низькою самооцінкою, з часом вони зживаються з нею. У народі їх називають невдахами. Такі постійно чекають глузувань, обману, приниження, образ. Їм складно приймати самостійні рішення, йти на ризик. Вони постійно вибудовують собі бар’єри. Як не дивно, людина з низькою самооцінкою не просто перебуває в полоні страху, а й накопичує досвід неуспіху, помилок, поразок. З часом відчуває себе повністю безнадійною. Людина зі слабкорозвиненим «Я» — завжди песиміст. Її логіка: «Навіщо марнувати зусилля, адже що не зроблю, краще не буде». У неї слабка здатність підтримувати довгострокові стосунки з товаришами. Почувається відкинутою суспільством, неповноцінною, бо не подобається собі. З нею важко і тим, хто поруч. Є такий космічний закон: подібне тягнеться до подібного, і всі думки матеріальні. Якщо людина весь час думає про загрозу, то вона несвідомо відпрацьовує саме таку мислеформу.
Корені проблеми, як стверджують учені, — в дитинстві. Через низьку самооцінку найбільше потерпають ті, хто був недолюблений у ранньому віці (до п’яти років).
Але все можна змінити. У цивілізованих країнах із цією проблемою успішно справляються сімейні психологи й психотерапевти. Також написано чимало спеціальної літератури. Цю гру-підказку (чи гру-допомогу) я взяла в одній із книжок:
Похвала собі
 У спокійному стані 10 хвилин згадуйте своє життя з дитячих років. Але зосередьтесь тільки на досягненнях, якими можна пишатися. Відмовтесь від скромності і будь-яких зауважень, що принижують ваші достоїнства. Наприклад: «В інституті я був першим у своїй групі. Хоча вона налічувала всього 10 чоловік». Залиште перше речення, а друге відкиньте.
 Згадайте ті події, які без вашої участі набули б іншого напрямку. Скажімо, ви виступили на захист товариша по роботі. Або запізнилися на зустріч, бо допомогли малій дитині відшукати домівку.
І ніяких критичних зауважень! Ніякого негативу. Чому? Тому що критика завжди завдає болю. Тому що критика — завжди «маленька війна». Пам’ятайте про це. Самооновлення можливе у будь-якому віці. Але воно нівелюється при  неповазі до себе.
Фотоетюд Анастасії СИРОТКІНОЇ.