«Де згода в сімействі, там мир і тишина, блаженні там люди, блаженна сторона, їх Бог благословляє, добро їм посилає і з ними ввік живе, і щастя їм дає». Ця арія з опери «Наталка Полтавка» на слова Івана Котляревського давно вже стала народною піснею, передаючи від покоління до покоління уявлення наших предків про щастя. Втім, сімейна злагода належить до вічних людських цінностей.

Більшість інформації про навколишній світ, про стосунки між людьми, і особливо про взаємини між чоловіком та жінкою діти отримують у сім’ї. Добре, якщо ця інформація позитивна. У родинах, де панує розлад у стосунках, взаємна неприязнь та претензії, діти нервові, часто хворіють. Діти однаково люблять обох батьків, і ворожість між ними, приниження людської гідності одного з подружжя позбавляють дитину довіри до тих, чиїм обов’язком є її захист.
Почуваючись незахищеною у власному домі, дитина шукає захисту на стороні (у бабусі чи дідуся, у школі, серед однолітків) або замикається у собі. Психологи стверджують, що тривале перебування у ситуаціях безпорадності та незахищеності ослаблює імунну систему, що в свою чергу призводить до частих хвороб, депресивних станів. Кажучи словами з тієї ж пісні: «Де згоди немає, там мир не царить, там Бог не вітає, добро їм не дарить. Руйнуються пожитки, добро їх, їхні дітки, все марно пропаде...».
У традиційній культурі уникнути руйнівних наслідків сімейних негараздів дитині допомагав звичай, народний етикет. Перед початком Великого посту, перед Різдвом члени родини просили пробачення одне в одного за заподіяні образи, обов’язковим було просити пробачення у того, кого ти скривдив і прощати кривдників перед причастям. Зазвичай батьки благословляли дітей в дорогу, на початок важливої справи. Особливим було в народі ставлення до матері. Вона не лише передавала дітям життєвий досвід, а й формувала їхні духовні цінності. Добре мамине слово, вчасна похвала за скромні дитячі успіхи, уміння залагоджувати конфлікти багатьом допомогли повірити в себе, стали першими сходинками на шляху до великого життєвого успіху. Не маючи великих статків, щоб ними наділити своїх дітей, мати дбала про більш цінне для них, навчаючи у всьому покладатися на Бога, бути вдячним за все, що маєш.
Багато сучасних матерів часто навіть не замислюються над тим, що постійні претензії до батька дитини, до власних батьків, хронічне невдоволення життям матиме довготривалі наслідки у житті їх дітей. При такому вихованні дівчинка виростає у жінку з підвищеними вимогами до чоловіків та часто навіть підсвідомими образами на них, що не сприятиме гармонійним стосункам у її майбутній родині. Хлопчики з родин, у яких батько поводив себе негідно або мама не сприймала тата, часто сутуляться, ніби боячись розправити плечі, розкрити своє чоловіче єство. Фахівці з сімейної психології, спираючись на наукові факти, стверджують, що подружжя, яке цілується вранці перед виходом з дому на роботу, продовжує собі вік у середньому на вісім років. Подаруйте собі ці роки разом з хорошим прикладом для ваших дітей.

Галина БОНДАРЕНКО, етнолог.

Картина  Джима ВАРРЕНА  «Гармонія сім'ї»  (www.starat.narod.ru)