Цуманські ліси, часткою яких є урочище Лопатень, ще й нині зберігають сліди давньої історії. Насамперед це правічні дуби колишніх лісів князів Радзивіллів. Такі могутні й водночас стрункі дерева рідко де побачиш.
Ініціаторами створення Музею Волинського лісу стали начальник обласного управління лісового і мисливського господарства, заслужений лісівник України Богдан Колісник і журналіст Валерій Мельник. Ідея з’явилася після того, як три роки тому у видавництві «Волинська обласна друкарня» вийшов підготовлений ними «Літопис волинського лісу. 988—2004» — унікальне за змістом і оформленням видання.
Численні експонати музею, а до їх збирання було залучено громадськість області, колективи всіх лісгоспів краю, розповідають про давню історію пущ, борів і дібров Волині. Тут представлено старий інструмент лісівників, вивіски лісництв, дореволюційні нагрудні знаки «сторожів лісу», а також численні документи і фотоілюстрації. muzej_lisu1714.jpgОкремий розділ експозиції присвячений ветеранам лісової справи області. До речі, за весь повоєнний період в обласному управлінні лісового господарства було лише три керівники: Дмитро Телішевський, Анатолій Голік та Богдан Колісник. Чи не яскраве свідчення стабільності роботи лісівників?!
Ще одним цікавим експонатом музею є будиночок лісівника XІX століття. Для туристів поряд з музеєм облаштовано екологічну стежку, а для школярів, які будуть у музеї частими гостями, — клас просто неба. Добрим словом на врочистостях з нагоди відкриття музею згадали колективи, які допомагали його створювати. Це, насамперед, Цуманський, Ківерцівський, Городоцький, Любомльський та Старовижівський лісгоспи.
Тож, будете на Волині, завітайте і в Лопатень. Не пошкодуєте.

Микола ЯКИМЕНКО.
Фото автора.