Нас, батьків і матерів, називають першими вихователями дитини. Чи не могли б ви пояснити етимологію цього слова?

Тлумачення слова «вихователь» я відшукала у фольклорі, народній творчості. Воно походить від слів «ви-ховати», «с-ховати», «при-ховати», «за-ховати». Так просто і геніально тлумачить народ словосполучення «виховати дитину» — це вберегти її від зла, дати надію.

***

Слово «школа» українське чи запозичене?

У нашій мові, як і в мовах інших народів, багато запозичень. Українське «школа» походить від латинського «скале». А латиняни запозичили у греків. Слово це означає «східці», «щаблі». Стосовно дитячого закладу, то тут ідеться насамперед про східці духовного сходження.

***

Як виховувати важких дітей?

Коректніше було б запитати, чому бувають важкі діти. Тому, що в них були важкі батьки. Психологічний злам майбутнього малюка починається ще в лоні матері (якщо у неї багато стресів, якщо думає, лишити майбутню дитину чи позбутися її). Особливо важлива перша половина вагітності: нервова система дитини починає формуватися саме в перші чотири з половиною місяці вагітності. Якщо майбутня мати часто в зажурі, в житті дитини буде багато проблем. А від зачаття і до п’ятирічного віку закладається фундамент інтелекту. Так стверджують учені. За підрахунками, нині в Україні 60% батьків мають реактивний або надреактивний тип поведінки. Задумаймося над цим. А саме в тяжкі часи (як ось у нас тепер) батьківська педагогіка має бути ніжною.

***

Якою має бути мова батьків, коли вони гніваються?

Питання на часі. Психолог скаже: лайливі слова, прокляття — це погано з точки зору етики, культури, духовності людини. А народознавець дивиться глибше — у те, що заповідали нам предки. І це вивірено практикою. Є в кожній добі години, або навіть хвилини, коли прокляття збуваються (див. твори професора Мирослава Стельмаховича, відомого народознавця і письменника Василя Скуратівського). А ще раніше, в 30-х роках, це стверджував наш великий земляк, академік Володимир Вернадський. Ноосфера — це витвір людини, вона жива: який бруд посилаємо туди, те й одержуємо. Сьогодні вже неважко отримати рентгенівський знімок лайливих слів і навіть виміряти швидкість думки. Отже, батьки, будьте обережні з лайкою і прокляттями взагалі, а по відношенню до дітей особливо. І, будь ласка, ніколи не ображайте дитину, яка плаче.

Таїса МОСТОВА, психолог.