«Ці слова — про радість серця, співайте легко!» — доноситься з оркестрової ями. Пластичні руки диригента злітають над оркестром: артисти вчетверте повторюють короткий музичний уривок. Вимогливий диригент — художній керівник Національного одеського філармонічного оркестру Хобарт Ерл. У лютому він диригував у «Донбас Опері» у постановці «Аїда» Верді.

Головний диригент донецького театру Василь Василенко двічі виступав з колективом Хобарта Ерла, тепер відбувся візит у відповідь одеського музиканта. «Хобарт — мій друг, і його внесок в одеський філармонічний оркестр — епохальний. Колектив, який очолює Ерл, — один із найкращих у Європі. В Україні тільки два оркестри зі статусом національного: у Києві й в Одесі», — каже Василь Василенко.

За словами Ерла, Донецьк — ключове місто для його родини: тут познайомилися його тесть і теща, народилася його дружина Аїда — їй він і присвятив «Аїду» в «Донбас Опері». «Вперше в Донецьку, багато про нього чув. Враження — широта, масштаб, усюди великі будинки. В Одесі вулиці менші, архітектура дореволюційна», — розповідає Хобарт Ерл.

Маестро Ерл — громадянин світу: корінний американець, він народився у Венесуелі, вчився в Шотландії, потім закінчив Принстонський університет в Америці й виїхав в Австрію. Диригент керував камерним оркестром Amerіcan Musіc Ensemble Vіenna/Ensemble for Vіennese Musіc New York: колектив грав австрійську музику в Америці й американську — в Австрії. На початку 1990-х років оркестр відвідав СРСР. Хобарт Ерл згадує: «Це стало величезним відкриттям, хоча тоді багато їздив Східною Європою: знав Польщу, Чехословаччину, Угорщину. Не думав, що повернуся в Україну, але от прийняв запрошення працювати тут. Спочатку не знав мови, в оркестрі був альтист із Куби — він допомагав спілкуватися з музикантами». Зараз громадянин США Хобарт Ерл — народний артист України.

Одеський музикант уперше диригує «Аїдою», але вже виступав з оперними виставами в театрах Львова, Афін. Ерл гастролює світом як симфонічний диригент і активно працює з хорами. «Обмін між диригентами поширений у світі. У нашому оркестрі за сезон чи не 19 гастролерів: київські, львівські музиканти. Це корисно для колективів, але скрізь проходить по-різному. В Україні театри репертуарні, і це важко для гастролера, мало часу на підготовку. В Італії, Греції, Англії є система «стаджионе»: вистава виконується хоч 12 разів за місяць, потім надовго відкладається, і ставиться нова», — ділиться досвідом маестро Ерл.

Знаменитий диригент — шанувальник української музики. «Диригував твір Івана Карабиця, з оркестром записували твори Мирослава Скорика, Євгена Станковича. Дружив з покійним Миколою Колессою. В Україні є молоді талановиті композитори. До речі, виконувати музику свого часу корисно для будь-якого артиста», — впевнений Хобарт Ерл. Маестро сподобалося репетирувати з артистами «Донбас Опери», він привітав Василя Василенка з тим, що постановці «Летючого Голландця» Вагнера присуджена Шевченківська премія. «Сподіваюся приїхати в Донецьк ще — зроблю все від мене залежне».

 

Донецька область.

На знімку: Хобарт Ерл.

Фото надане «Донбас Оперою».