На початку січня 2017 року начальник обласного управління водних ресурсів Ростислав Кравчук звернувся з листом до Волинської ОДА щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і надійності функціонування дерев'яної ряжевої водоскидної споруди Білоозерської водоживильної системи в селі Почапи Ратнівського району.

 

На знімку:

 

гідроспоруда в селі Почапи Ратнівського району
щорічно пропускає в Дніпро-Бузький канал
понад 500 мільйонів кубометрів
прип'ятської води

 

Цей шлюз регулює стік річки Прип'ять шляхом його перерозподілу у водоживильну систему розташованого на території Білорусі судноплавного Дніпро-Бузького каналу. За допомогою цієї унікальної споруди з річки Прип'ять щорічно відбирається до 600 мільйонів кубометрів води, в тому числі до 250 мільйонів кубів у період весняної повені. Це дає змогу запобігати підтопленню і затопленню територій ряду населених пунктів та сільськогосподарських угідь у Ратнівському і Любешівському районах Волинської і Зарічнянському районі -- Рівненської областей.

 

У 2013 році було розпочато будівництво нової споруди за рахунок коштів державного бюджету. Загальна кошторисна вартість будівельних робіт становить 9,6 мільйона гривень. Готовність об'єкта станом на 1 січня 2017 року -- 49 відсотків, але через обмежене фінансування будівництво його припинено.

 

Проведені в 2014 році роботи з ремонту існуючої дерев'яної гідроспоруди, на жаль, не виключають загрози її руйнування в період повені або паводку.

 

Зокрема, при обстеженні 15 грудня 2016 року спеціалістами облводресурсів та Ратнівського міжрайонного управління водного господарства виявлено розмив лівого берега нижнього б'єфа, що може привести до часткового, а в подальшому і повного руйнування споруди, а також опори лінії електропередачі села Почапи Ратнівського району. Аби попередити виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної з гідродинамічною аварією, до початку повені необхідно провести кріплення 40 метрів берега та нижнього б'єфа гідротехнічної споруди.

 

Враховуючи недостатність аварійного запасу матеріалів і обмежене фінансування з державного бюджету, водогосподарники звернулися в ОДА з проханням виділити для обласного управління водних ресурсів із матеріального резерву області 1500 мішків для піску та 900 літрів дизпалива. Цими днями розпорядженням голови облдержадміністрації Володимира Гунчика це прохання в повному об'ємі задоволено.

 

Максим СОЛОНЕНКО.

Фото автора.

 

Волинська область.

 

Голос України