«Кулею потрапиш в одного, а влучним словом — у тисячу» — говорить народна мудрість. Уміння в кілька слів вкласти глибокий сенс — найвищий рівень таланту і деяким майстрам пера це блискуче вдається. Недарма Антон Чехов казав, що стислість — сестра таланту... Наведемо приклади найкоротших літературних творів, які без перебільшення можна назвати справжніми шедеврами.

Інший відомий американський письменник-фантаст Фредерік Браун написав найкоротшу страшну історію з будь-коли написаних. Вона містила всього лише два речення в десять слів: «Остання людина на Землі сиділа в кімнаті. У двері постукали...».
Письменник О. Генрі накидав найкоротшу розповідь, яка має всі складові — зав’язку, кульмінацію та розв’язку. Історія включає лише два речення: «Шофер закурив і нахилився над бензобаком, подивитися, чи багато бензину залишилося. Покійнику було двадцять три роки».
Часом муза надихає на літературні шедеври і людей буденних професій. Англійці свого часу організували конкурс на найкоротшу розповідь, у якій повинні бути згадані: королева, Бог, секс і таємниця. Перше місце присудили автору історії з одного речення: «О, Боже, — вигукнула королева, — я вагітна і не знаю від кого!». А в конкурсі на найкоротшу автобіографію перемогла одна літня француженка, яка написала: «Раніше у мене було гладеньке обличчя і зім’ята спідниця, а тепер — навпаки».
Класичний приклад лаконічності зустрічаємо також в історії. Колись великий завойовник грецьких міст цар Македонії Філіп ІІ надіслав до Спарти гінця з повідомленням: «Раджу вам негайно здатися, тому що якщо моя армія увійде на ваші землі, я знищу ваші сади, поневолю людей і зруйную місто». На це спартанські правителі відповіли одним словом: «Якщо!».
Підготувала Сюзанна КІРІНА.
Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.