Заступниця голови Посольства ЄС в Україні Анніка Вайдеманн і посол Канади в Україні Роман Ващук розкритикували низку положень законопроекту №1008 щодо внесення змін до законів про діяльність органів суддівського управління і закликали не поспішати з реформуванням Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) та Верховного Суду України. В листі послів на ім’я керівників парламентських комітетів з питань правової політики та з питань правоохоронної діяльності наголошено, що законопроект, який регламентує діяльність органів суддівського самоврядування, має бути доопрацьований.

«Ми схвалюємо намір парламенту та уряду щодо швидкого просування реформ судової влади та прокуратури. Ми також вітаємо ваші плани стосовно розширення ролі міжнародних експертів у процесі добору суддів та контролю етики, що зарекомендувало себе як ефективний інструмент у відборі суддів до Вищого антикорупційного суду», — цитує листа «Європейська правда».

Водночас у посланні відзначаються недоліки законопроекту №1008. Дипломати вказали на безпідставність скорочення кількості суддів Верховного Суду й застосування люстрації до членів ВККС. «Будь-яке зменшення кількості суддів Верховного Суду має ґрунтуватися на ретельному аналізі його поточної структури, навантаження та юрисдикції. Розширення процесуальних фільтрів і оптимізація структури суду дали б можливість поступового зменшення його навантаження і, отже, дозволили б надалі скоротити кількість суддів, водночас дотримуючись міжнародних стандартів незалежності судової влади. Перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів і створення нової комісії з етики та доброчесності залишатимуться неефективним, якщо не буде перезавантажено Вищу раду правосуддя», — вважають посли.

Вони звернули увагу на те, що роль міжнародних експертів у процесі оцінювання суддів не повинна бути формальною, а обмеження вибору експертів тільки призначеними членами Громадської ради міжнародних експертів може бути не-
прийнятним для міжнародних організацій.

Посли ЄС і Канади також закликали ретельно розробити й доповнити законопроект №1032 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури». Йдеться про положення стосовно прозорості та підзвітності генерального прокурора, що відповідатиме розширенню повноважень, які покладатимуться виключно на генпрокурора, для забезпечення ефективності виконання цих повноважень і їх відповідності європейським стандартам та конституційним засадам, інформує «Європейська правда».