З 4 по 11 березня у Пекіні відбулися «дві сесії» — четверта сесія Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП) 13-го скликання і четверта сесія Всекитайського комітету Народної політичної консультативної ради Китаю (ВК НПКРК) 13-го скликання. На них уряд Китаю представив цілі розвитку країни в економічній, соціальній, дипломатичній та інших сферах на наступну «п’ятирічку» (2021—2025 роки). Під час «двох сесій» посол КНР в Україні Фань Сяньжун (на знімку) дав спільне інтерв’ю китайському державному інформагентству «Сіньхуа» і газеті «Голос України», щоб розповісти про успіхи, досягнуті в співробітництві між Китаєм та Україною за 10 років відносин стратегічного партнерства, перспективи двосторонньої взаємодії і зміни в політиці розвитку Китаю.

— Пане посол, рік тому ви прибули до Києва для вступу на посаду. Протягом цього року, незважаючи на негативний вплив пандемії, співробітництво між Китаєм і Україною у всіх галузях, як і раніше, плідно розвивалося. На ваш погляд, які події в китайсько-українській співпраці в 2020 році були найяскравішими?

— У 2020 році, зіткнувшись віч-на-віч з багатьма факторами тиску й труднощів — такими, як пандемія коронавірусу й падіння темпів економічного розвитку в усьому світі, Китай та Україна підтримували хороші контакти й взаємодію у боротьбі з пандемією та в розвитку торгово-економічного співробітництва.

По-перше, китайсько-українське співробітництво в боротьбі з пандемією дало новий імпульс розвитку двосторонніх відносин. Перед лицем раптової пандемії нової коронавірусної інфекції уряди й народи двох країн підтримували та допомагали одне одному, яскраво демонструючи концепцію співтовариства єдиної долі людства, суть якої полягає в тому, щоб поділяти і радість, і горе. Одразу після спалаху пандемії в Китаї Президент України В. Зеленський надіслав телеграму зі словами підтримки Голові Китаю Сі Цзіньпіну, він неодноразово й публічно давав високу оцінку досягненням і досвіду Китаю в боротьбі з епідемією. Представники різних суспільних кіл України теж записали чимало відеозвернень на підтримку Китаю. Коли пандемія поширилася в Україні, китайська сторона також висловила співчуття українському народу, направила кілька партій гуманітарної допомоги в Україну для боротьби з пандемією, провела три відеоконференції, щоб поділитися досвідом боротьби з коронавірусною інфекцією. В одній з таких відеоконференцій взяв участь Прем’єр-міністр України Д. Шмигаль. Крім того, Китай активно допомагав Україні в закупівлях матеріальних ресурсів. Китайські компанії, місцеві органи влади Китаю і китайська діаспора в Україні простягнули руку допомоги Україні. В. Зеленський і уряд України високо оцінили активні протиепідемічні заходи й масштабну допомогу, що її надавав Китай.

По-друге, обміни між двома країнами в політичній сфері стають дедалі тіснішими, а політична взаємодовіра постійна зростає. Від початку цього року, крім регулярного листування між лідерами двох країн, поступово зміцнюється політичний діалог на високому рівні між двома сторонами, особливо часто взаємодіють міністерства закордонних справ наших країн. Член Держради, міністр закордонних справ Китаю Ван І вперше за багато років провів телефонну розмову з міністром закордонних справ України Д. Кулебою, а заступник глави МЗС КНР Ле Юйчен провів телефонну розмову з першим заступником міністра закордонних справ України Е. Джапаровою. Президент Зеленський підписав указ про тимчасове запровадження безвізового режиму для китайських туристів, котрі відвідують Україну. Уряди двох країн висловили бажання активно розбудовувати відносини дружби й двостороннього співробітництва.

По-третє, прагматичне співробітництво розбудувалося всупереч труднощам і принесло свої плідні результати. Незважаючи на негативний вплив пандемії цього року, прагматична співпраця між двома країнами продемонструвала високу стійкість і всупереч труднощам суттєво зросла. Згідно з даними Державної служби статистики України, загальний обсяг торгівлі товарами України з Китаєм в 2020-му становив 15,419 млрд доларів США, збільшившись на 20,5% порівняно з попереднім роком. Експорт до Китаю становив 7,113 млрд доларів США, що означає зростання на 98% у річному обчисленні. Китай продовжує зберігати свої позиції як найбільший торговельний партнер України, на його частку припадає 15% від загального обсягу зовнішньої торгівлі країни. Крім того, запуск регулярного контейнерного поїзда Китай — Україна дав невичерпний імпульс для розширення торгівлі між двома країнами. Упевнений, що в міру поглиблення і розвитку китайсько-українського співробітництва в рамках ініціативи «Один пояс — один шлях» вдале розташування України як логістичного хабу між Європою і Азією використовуватиметься ефективніше, торгово-економічне співробітництво Китаю і України стане швидшим і зручнішим, від чого народи наших країн тільки виграють.

Минулого року в китайсько-українському співробітництві було багато незабутніх моментів, але найглибше враження на мене справило особливо успішне проведення четвертого засідання Китайсько-української міжурядової комісії зі співробітництва. Після формування нового Кабінету Міністрів України віце-прем’єр-міністр О. Стефанишина була призначена співголовою Китайсько-української міжурядової комісії з української сторони. 23 грудня 2020 року було успішно проведено четверте засідання Китайсько-української міжурядової комісії під керівництвом члена Політбюро ЦК КПК, віце-прем’єра Держради КНР пана Лю Хе й віце-прем’єр-міністра України пані О. Стефанишиної. Сторони провели велике, всебічне й ефективне обговорення подальшого поглиблення стратегічного партнерства та розширення практичного співробітництва в різних галузях і досягли домовленостей з низки важливих питань у таких сферах, як економіка і торгівля, сільське господарство, авіакосмічна промисловість, наука й техніка, освіта, культура й медицина. Вважаю, що це засідання має велике значення для розвитку двосторонніх відносин між Китаєм і Україною, особливо в цих конкретних сферах прагматичної співпраці.

Китайсько-українське співробітництво вже має добру основу. Обидві сторони сповнені рішучості й готовності розвивати його й надалі. Упевнений, що ми цього досягнемо.

У міжнародному аеропорту "Бориспіль" приземлився літак Збройних сил України, який доправив з Пекіна гуманітарну допомогу, надану Китаєм.

— Цей рік є дуже важливим для китайсько-українських відносин у зв’язку зі святкуванням 10-ліття встановлення відносин стратегічного партнерства між двома країнами. Як би ви оцінили розвиток двосторонніх відносин за останні 10 років? Які у вас є пропозиції щодо подальшого розвитку відносин між двома країнами?

— За десять років китайсько-українських відносин, що минули з моменту встановлення стратегічного партнерства, було досягнуто хороших результатів. Скажімо, обсяг двосторонньої торгівлі між Китаєм і Україною в 2011 році становив майже 8,45 млрд доларів США, а в 2020-му цей показник зріс до 15,4 млрд доларів США, майже подвоївшись, середньорічні темпи зростання товарообігу за останні десять років були на рівні 8,2% на рік. Водночас на Китай припадає 15% експортної торгівлі України. Китай став найбільшим торговельним партнером України і її найбільшим ринком експорту зернових культур. А Україна стала найбільшою країною — постачальником кукурудзи, соняшникової олії і соняшникового шроту для Китаю.

Після того як Голова КНР Сі Цзіньпін сім років тому виступив з ініціативою «Один пояс — один шлях», Україна стала однієї з перших країн, які активно на неї відреагували й підписали документи про співробітництво з Китаєм. Китайсько-українська міжурядова комісія зі співробітництва провела чотири засідання, ставши найважливішим механізмом, що забезпечує успішний розвиток двосторонньої співпраці. Зміцнюється двостороння політична довіра. Нині прагматичне співробітництво Китаю і України вийшло за рамки торгівлі й розповсюдилося на ширші аспекти, такі як сільське господарство, інфраструктура, енергетика й технології. В 2018 році китайська компанія достроково і якісно завершила днопоглиблювальні роботи в двох портах Одеської області. В 2019-му китайська компанія завершила будівництво Нікопольської сонячної електростанції на рік раніше запланованого терміну. Зараз китайська компанія будує в Україні одну з найбільших у Європі вітряних електростанцій — Сиваську, і незабаром її зведення буде завершено. Китайська компанія також братиме активну участь у будівництві Харківського метрополітену й постачатиме сучасні вагони. Навіть в умовах пандемії багато китайських компаній, як і раніше, приїжджають до України для вивчення ринку й пошуку можливостей, що свідчить про те, що ринок України стає дедалі привабливішим для китайських інвесторів.

Що ще важливіше, китайсько-українські відносини стратегічного партнерства не обмежуються прагматичним співробітництвом. Після спалаху епідемії нового коронавірусу в Ухані торік Президент В. Зеленський одним з перших іноземних лідерів направив Голові Сі Цзіньпіну листа і висловив свої співчуття. Коли Україна зіткнулася із загрозою поширення пандемії, Китай двічі надавав екстрену гуманітарну допомогу Україні й організував кілька відеомостів, під час яких медики Китаю, котрі брали безпосередню участь у боротьбі з епідемією, ділилися з українськими колегами своїм протиепідемічним досвідом, включаючи останні досягнення традиційної китайської медицини в профілактиці та лікуванні COVID-19. Китай також невдовзі експортуватиме вакцини в Україну. Президент В. Зеленський неодноразово оцінював проти-епідемічні дії Китаю і висловлював вдячність Китаю за його всіляку допомогу в боротьбі України з пандемією. Що таке «стратегічні партнери»? Це означає, що у випадку, коли один партнер стикається із труднощами й небезпеками, інший безкорисливо простягає йому руку й робить усе можливе, щоб допомогти. Це і є хороший партнер і справжній друг.

Сьогоднішні китайсько-українські відносини досягли плідних результатів у всіх аспектах, але великий потенціал для розвитку все ще є. Ми можемо разом здійснювати багато важливих проектів у сферах торгівлі, інвестицій, будівництва інфра-структури, науки й технологій. Україна має сприятливе географічне положення, унікальні умови для побудови регіональних логістичних центрів і розвитку транзитних мультимодальних перевезень. Великий ринок Китаю і його потужний економічний розвиток також забезпечують постійний імпульс для розширення китайсько-українського співробітництва. Традиційна дружба між народами Китаю і України заклала міцну соціальну основу для подальшого розвитку відносин стратегічного партнерства між двома країнами. У нас є всі умови для того, щоб ще ефективніше розвивати китайсько-українські відносини стратегічного партнерства. Китай сповнений упевненості в цьому.

Партія гуманітарної протиепідемічної допомоги, наданої урядом Китаю Україні, прибула до Києва.

— Завдяки своєму масштабу та впливу розвиток Китаю має важливе значення для всього світу. Як відомо, у Китаї відбулося засідання Всекитайських зборів народних представників. За ним стежив увесь світ, тому що саме на цьому засіданні було розроблено конкретні цілі розвитку Китаю на поточний рік. Чого ви очікуєте від розвитку Китаю цього року?

— Цей рік буде дуже важливим і цікавим для Китаю. У Китаї буде швидший розвиток. Як відомо, незважаючи на дуже великі, навіть небувалі труднощі, він все-таки досяг позитивного розвитку торік. Ми майже перемогли коронавірус. Ми досягли позитивного зростання економіки — 2,3%, ставши єдиною серед великих економік світу країною, де економіка не впала. Китай вийшов на передові позиції в світі з вакцин проти коронавірусу. Китай також здобув остаточну перемогу над бідністю, вирішивши проблему крайньої злиденності, що існувала кілька тисяч років.

Ці досягнення, звісно, дають нам упевненість у можливості добитися ще більших успіхів цього року.

Днями Прем’єр Держради КНР Лі Кецян виступив зі звітом про роботу уряду в ході четвертої сесії Всекитайських зборів народних представників 13-го скликання і оголосив, що цього року очікується зростання ВВП Китаю більш ніж на 6%. Розвиток Китаю проявлятиметься не тільки у швидкості зростання, а й у його якості. Китай освоюватиме нові передові науково-технічні проекти й надалі поліпшуватиме навколишнє середовище, швидше розвиватиме цифрову економіку, скорочуватиме споживання енергії на одиницю ВВП приблизно на 3%, а також скорочуватиме обсяги викидів основних забруднювачів.

Ринок Китаю й надалі розширюватиметься. Як відомо, у Китаї розроблено нову концепцію розвитку, яка передбачає досягнення зростання головним чином за рахунок великого внутрішнього попиту й міжнародного співробітництва. Таким чином, у китайської економіки буде два мотори. Активізація ролі великого внутрішнього попиту має важливе значення для розвитку Китаю, тому що він має найбільше число споживачів у світі — 

1,4 млрд людей. Успіхи, досягнуті Китаєм за останні роки в результаті швидкого розвитку, дають підстави вважати, що нову концепцію розвитку буде успішно реалізовано.
У Китаї розпочнеться реалізація 14-ї «п’ятирічки». Як відомо, «п’ятирічка» —- це програма розвитку країни на 5 років, що охоплює всі сфери. Маючи таку «п’ятирічку», країна розвиватиметься більш гармонійно та всебічно. Виконавши цю програму, Китай вийде на новий рівень розвитку.

Китай активізуватиме міжнародне співробітництво, реалізуючи концепцію будівництва співтовариства єдиної долі людства, розгортаючи програми співробітництва в боротьбі з пандемією, особливо в галузі вакцинації, розвиваючи й надалі ініціативу «Один пояс — один шлях», розширюючи сфери відкритості для всього світу. Відкритий, процвітаючий Китай потрібен усьому світу. Китай закликає всі країни приєднатися до «локомотива швидкого поїзда» китайського розвитку.

У країні відзначатиметься 100-ліття створення Комуністичної партії Китаю (КПК). За 100 років партія пройшла дуже великий, нелегкий, але славетний шлях. КПК стала найбільшою партією у світі, до її складу входять 92 млн чоловік. Усі успіхи китайського народу за це сторіччя було досягнуто під керівництвом партії. У майбутньому треба буде вирішити ще масштабніші завдання розвитку. На плечах КПК лежать великі місії. Партія користується великою підтримкою всього китайського народу. КПК вестиме Китай до подальшого розвитку шляхом великого відродження китайського народу, виконуючи великі програми одну за одною.

На станцію Київ-Ліски прибув контейнерний поїзд із Уханя (провінція Хубей, Центральний Китай). Це перший вантажний состав, який напряму зв'язав два міста, і другий контейнерний поїзд, відправлений з Китаю до України. Він доправив у Київ 43 контейнери з хімічною продукцією, обладнанням, алюмінієвими рамами, одноразовими шприцами та ПЕТ-флаконами. Участь у церемонії зустрічі поїзда взяв посол КНР в Україні Фань Сяньжун.

Фото Сіньхуа/Сергій СТАРОСТЕНКО.