У музеї проведено тематичні екскурсії, вечір спогадів про археолога, в бібліотеках — популярні лекції для школярів. На сайті бібліотечної мережі міста розмістили добірку нарисів про археолога й історію його неперевершеного відкриття. У сусідньому Покрові відбулися народні гуляння в Центральному парку імені Бориса Мозолевського.

«На Нікопольщині — справжній культ Мозолевського, — розповідає бібліотекар, громадська діячка Альона Рудоманова-Кириченко. — У нас його називають «українським Шліманом». Нині ми оцифровуємо книгу спогадів про Бориса Миколайовича, яку виставимо на сайт нашої міської бібліотечної мережі».

— Борис Миколайович мав дар передчуття, — згадує археолог Нікопольського краєзнавчого музею Василь Шатунов, який працював у експедиціях Мозолевського. — У день літнього сонцестояння, перед тим, як іти на розкопки на курган Товста Могила, він записав у щоденнику: «Сьогодні знайдемо щось визначне». Й о 14-й годині 30 хвилин вчений знайшов знамениту скіфську пектораль.

У Києві Бориса Мозолевського зустрічав голова Ради міністрів України Володимир Щербицький. За свою знахідку археолог отримав трикімнатну квартиру, 500 рублів премії, його зарахували на постійну роботу в Інститут археології Академії наук України з персональним окладом 200 рублів.

Велику роль у відкритті пекторалі зіграв директор гірничо-збагачувального комбінату міста Покров (тоді — Орджонікідзе), кандидат технічних наук і археолог-аматор Григорій Середа, який профінансував усі археологічні дослідження Товстої Могили. У підготовчих роботах до розкопок багато зробив знаний запорізький археолог Василь Бідзіля.

Нікополь

Дніпропетровської області.

Фото надано автором.