Маленький кавунчик і на долоні вміститься.

На узбіччях доріг стихійні ринки з кавунами та динями вже повиростали мало не на кожному перехресті.

А от на Херсонщині, в селі Виноградовому, що неподалік Олешківської пустелі, справжні знавці їстимуть кавуни тільки із середини серпня. Землі навколо бідні, й вигідно хіба соняшник та ті ж баштанні вирощувати — тут ці культури з діда-прадіда плекають.

— У ранніх кавунів тільки ціна хороша. Аби вони швидше росли та набирали вагу, їх заливають водою та закидають хімічними добривами. Тож виходять ягоди водянисті й поживних речовин у них менше, ніж у тих, які достигають у серпні-вересні, — із знанням справи стверджує голова фермерського господарства «Турбаї» з Виноградового Олександр Цілинко (на знімку).

Нинішній кавун дався Олександру Івановичу та його працівникам геть непросто — щойно його навесні висадили, як ринули такі дощі, що більше половини паростків на баштані просто змило. Довелося кавуни пересівати. Про всяк випадок розрихлювали землю у міжрядді на тридцять сантиметрів углиб, аби надлишок води з культурних рослин стікав без шкоди для них. І вгадали: праця виявилася аж ніяк не зайвою, бо дощі тривали й тривали. Тож тим, хто свої баштани не захистив у такий спосіб, довелося їх і втретє пересівати!

Олександр Цілинко вирощує кавуни італійської селекції сорту «Продюсер». Поки вони ваги ще не набрали — є такі, що й у долоню вміщаються, а є й по півкілограма-кілограм. Коли ж дозріють, будуть вагою у шість-сім кіло. І більше не треба, переконаний голова ФГ «Турбаї». Колись у нас прагнули вирощувати на баштанах гігантів вагою по десять-двадцять кілограмів, тож і вітчизняні сорти такі виводили — суперпродуктивні. Та нині ринок диктує свої правила — здоровецькі кавунища стали не потрібні. Їх важче транспортувати, та й продаються вони гірше: за такого «амбала» треба й заплатити чимало, а чи подужає його з’їсти звичайна родина з трьох-чотирьох осіб? Навряд! Хоча щодо закупівельних цін, то вони вже починають знижуватися: за якийсь тиждень упали з 8—8,5 гривні до 3—4 гривень за кілограм. А за оптовими й роздрібні підуть униз, каже фермер.

Та ціна власників баштанів на Херсонщині поки що влаштовує — принаймні дозволяє окупити витрати. Клопотів завдають ті, хто намагається поласувати навіть ще не дозрілими кавунами на дурничку. Їдять їх, до речі, не тільки зайці, а навіть і хижаки — лисиці, вовки. Та якщо тварини більше одного-двох кавунців не чіпатимуть, то зграя граків — то справжнє лихо. У ній можуть бути по дві-три сотні птахів. І якщо кожен з них бодай по одному кавунцю розклює, півбаштана, вважай, уже немає. Тож працівники фермерського господарства граків від кавунів відганяють вибухами петард. Треба ж і людям щось залишити.

Херсонська область.

Фото автора.