В Чорному морі тепер можна вивудити навіть баракуду
На Херсонщині багато завзятих рибалок зберігають як трофеї фото власноруч виловлених велетенських сомів, щук та коропів. А от мешканець Голопристанського району Віктор Зима у 1962 році в прибережних водах Чорного моря упіймав... меч-рибу завбільшки ледь не в половину людського зросту.
Опудало рибини (на знімку), яка водиться в Середземному морі й Атлантиці, донині займає почесне місце в експозиції музею Чорноморського біосферного заповідника. До речі, тепер у вітчизняних аматорів риболовлі є шанси роздобути такий екзотичний трофей.

Екземпляри без назви
— На риб та інших мешканців Середземного моря і Світового океану все частіше можна натрапити біля узбережжя Чорного моря. Для цього вчені придумали навіть особливий термін — «медитераннізація». Адже в останні десятиліття його води стали набагато теплішими внаслідок глобальних змін клімату та солонішими через дедалі активніше використання вод Дніпра для зрошення на півдні України. В Ягорлицькій і Тендрівській затоках Чорного моря за ці роки вміст солей у воді підвищився з 18—22 до 35 грам (проміле) на літр! — розповідає старший науковий співробітник Чорноморського біосферного заповідника Дмитро Черняков. — Як наслідок, у нас дедалі частіше починають розмножуватися дивовижні представники іхтіофауни, занесені баластовими водами транзитних суден. Спершу був рапан, що зумів «вмонтуватися» в екологію Чорного моря, потім з’явився хижий гребневик, який гине тільки в сильні холоди.
Зараз у виловах промисловиків Херсонської та Одеської областей усе частіше потрапляють такі риби, яким ні в російській, ні в українській мовах немає навіть оригінальної назви. Це та сама сальпа, що в наших умовах сягає 25 сантиметрів у довжину й більше.
Даєш країні вугра!
Серед «прибульців» до Чорного моря особливо небезпечних поки що не виявлено — ні акул-людожерів, ні отрутних восьминогів, ні особливо пекучих медуз-«корабликів». Виловлені на спінінг або вудку екзотичні рибини поки що можуть тільки прикрасити ваш стіл, а не відправити на той світ. Однак іхтіологи кажуть, що в прибережних водах Чорноморського узбережжя Херсонщини зростає кількість і деяких звичайних мешканців, чий контакт із людиною не тільки небажаний, а й справді небезпечний. Це й усім відомий морський йорж (скорпена), чия отрута на гострих кінчиках плавців небезпечніша, ніж у гадюки, і малознайома риба-звіздар, що володіє таким самим неприємним способом захисту. Хоча рибалки тут почали виловлювати також більше безпечних, смачних і престижних трофеїв — приміром, чорноморський лосось, світлий горбиль, морський півень. А зовсім недавно в сітчасту пастку (бичковий ятір), встановлену в Тендрівській затоці, заплив півтораметровий вугор!
Херсонська область.
Фото автора.