Є в українській мові таке прислів’я — «говорили, балакали, сіли та й заплакали». Вона дуже добре ілюструє міжнародну реакцію на вторгнення російських військ у нашу країну. За останні кілька діб відбулося одразу кілька важливих екстрених засідань із приводу ситуації на Донбасі на найвищому рівні — у Раді Безпеки ООН та в ОБСЄ. Метою цих двох організацій є підтримання миру на планеті. Їх нездатність уже півроку зрушити з мертвої точки «українську кризу» показала, що міжнародна система безпеки переживає важку кризу й потребує реформ не менше, ніж українська економіка. Останні засідання Радбезу й ОБСЄ стали яскравим тому підтвердженням. Що ж, хоч так допоможемо світові стати краще.
Рада Безпеки ООН жодних рішень очікувано не ухвалила. Заступник генсека з політичних питань Джеффрі Фелтман заявив про необхідність знайти конструктивний шлях урегулювання кризи, наслідки якої можуть вийти далеко за межі України. Він поінформував Раду Безпеки про активізацію діяльності озброєних груп, які оперують у Донецькій області. За його словами, насильство, поширилося на південне узбережжя України, у напрямку порту Маріуполь, який має важливе стратегічне значення. Озброєні формування, зокрема, захопили місто Новоазовськ.
«Ми не можемо ігнорувати тривожні повідомлення про участь російських військових у новій хвилі ескалації. Якщо ці дані підтвердяться, вони свідчитимуть про пряме порушення міжнародного права й Статуту ООН, — заявив Джеффрі Фелтман. — В Організації Об’єднаних Націй немає незалежних інструментів для перевірки цієї інформації, а Російська Федерація рішуче заперечує ці повідомлення». Він також послався на повідомлення про те, що на територію України безперервно поставляється зброя із Росії.
Помічник Генерального секретаря із прав людини Іван Шимонович, який, до речі, вчора прибув в Україну, заявив, що в ході конфлікту на сході із середини квітня по 27 серпня 2014 р., за підрахунками ООН, зафіксовано близько 2600 убитих. Він уточнив: щодня унаслідок тяжких боїв на сході України гине 36 людей.
Засідання ОБСЄ у Відні пройшло під знаком гучної заяви російського представника, що жодної участі російських військових і військової техніки в Україні немає. «Ми чітко заявили, що ніякої участі російських військових немає, ніякої техніки ми не поставляємо туди», — сказав постійний представник РФ при ОБСЄ Андрій Кєлін.
Водночас ОБСЄ вирішило відправити спецгрупу спостерігачів до Новоазовська і Маріуполя.
Президент США Барак Обама заявив, що його країна не розглядає варіанта військового втручання в конфлікт в Україні. «Ми не використовуємо військові методи для розв’язання української кризи. Те, що ми робимо, це мобілізація міжнародної спільноти з метою натиснути на Росію», — заявив він на прес-конференції в Білому домі.
У підсумку, можна сказати, що міжнародна реакція на загострення кризи ще тільки формується. З одного боку — Україна, у якої немає великої політичної ваги на світовій карті, з другого — ядерна нафтогазова Росія, яка вирішила знехтувати всіма можливими правилами. Цивілізований світ, на словах, звісно, з Україною, але й остаточно сваритися із Кремлем не поспішає.

Постпред США в ООН Саманта Пауер під час засідання Радбезу.
Фото прес-служби ООН.