Українські урядовці запевняють: рівень безробіття у нашій державі знижується. Ось і в одній з найбільш «безробітних» областей — Тернопільській — у першому півріччі до служб зайнятості за сприянням у працевлаштуванні звернулося на третину менше людей, ніж за аналогічний період минулого року. Частка безробітних, які проживають у сільській місцевості, зменшилася до 53,1 відсотка загальної їх кількості (було понад 60). Але це не тому, що роботи на селі стало більше, окрім хіба сезонної.

Звичайно, служба зайнятості намагається все робити, щоб зменшити удар безробіття. За її сприяння з початку року працевлаштовано 13569 осіб. В оплачуваних громадських роботах брали участь понад 4,3 тисячі. Професійне навчання було організовано за 138 спеціальностями. В основному вимоги диктували роботодавці. На ринку праці найбільший попит мають електрогазозварники, спеціалісти з комп’ютерних технологій, оператори комп’ютерного набору, продавці, кухарі, маляри-штукатури. Водночас не вдалося працевлаштувати всіх, хто навчався чи підвищував кваліфікацію. Роботу знайшли 62,6 відсотка з них — приблизно 1,2 тисячі чоловік. І нічого дивного в цьому немає, адже зарплату роботодавці пропонують низьку: 1,4 відсотка вакансій — із зарплатою, меншою від мінімальної, 32,3 — з мінімальною, 43,2 — з нижчою від прожиткового мінімуму, загалом 92,7 відсотка вакансій — із зарплатою, нижчою від середньомісячної в області, яка, у свою чергу, є найнижчою в Україні.
І як би не співала статистика нібито про зниження рівня безробіття в області, реальна картина зовсім інша. У тому, що ситуація на ринку праці поліпшується, я намагалася переконати молодого чоловіка, який уже кілька місяців шукає роботу. У відповідь він лишень гірко посміхнувся. Двічі влаштовувався на роботу, двічі його «кидали», тобто не платили заробленого. Молодий, здоровий, розумний — і без роботи. А ще страшно подумати, що було б, якби в область повернулися заробітчани (за різними даними — від 60 до 200 тисяч чоловік), яких рідна держава виштовхала за кордон, а тепер ще й намагається обкласти податками. Ринок праці, мабуть, обвалився б, а соціальна напруга сягнула б апогею. Але ж не навічно вони поїхали туди. Треба думати над програмою повернення наших співвітчизників на рідну землю. Бо інакше...
На знімку: доки мама шукає роботу
Фото автора.
До речі
Ось і дані, отримані за методологією Міжнародної організації праці (МОП), позбавляють оптимізму. Відповідно до них, рівень безробіття в області у першому кварталі цього року порівняно з тим само періодом минулого зріс із 9,5 до 12,2 відсотка і є більшим, ніж у середньому по Україні (9,5 відсотка). Навантаження на одне вільне робоче місце — 11 осіб, зареєстрованих у службі зайнятості (було сім). Найбільше безробітних у черзі на одне робоче місце у Борщівському (31), Заліщицькому (28), Кременецькому (27) районах. Знайти роботу тут практично нереально.