Сучасній людині пропонується безліч прийомів і способів поліпшити свій душевний стан, підняти настрій, збадьоритися і повеселішати. Вам радять лікувати депресію сном і відпочинком. А ще спробувати теплу ванну чи контрастний душ, зробити комусь подарунок, обійняти близьку або навіть малознайому людину, посміхнутися їй, побажати доброго дня або ночі.
Гарним і перевіреним засобом від поганого настрою є зустріч із друзями, романтичне побачення. Можна організувати свято з вишуканою їжею і напоями, влаштувати танці.
Поганий настрій розвіється, якщо послухати улюблену музику, самому заспівати. Це допоможе зарядитися оптимізмом: «Не все так погано!».
Багатьом допомагає біг або ходьба, заняття фізичною працею, коли не до гнітючих думок, а потрібно щось робити. Дуже допомагає гумор, легкий, світлий, життєстверджуючий. Можна посміятися над собою, своїми недоліками. Досягти душевної рівноваги допоможе спілкування з кішкою, собакою, будь-якою домашньою твариною, що безкорисливо дарує тобі свою любов, відданість, тепло.
Щоб істотно підняти настрій, деяким підходять екстремальні способи, наприклад, стрибки з парашутом, катання на гірських лижах, стрибки з тарзанки, заплив на довгі дистанції й інше. Однак це все-таки небезпечні для життя і здоров’я заняття і вдаватися до них слід з великою обережністю.
І зовсім не слід лаятися й обвинувачувати всіх і вся, злитися і скаржитися на життя, негарних людей — це тільки погіршить і без того кепський настрій. А тим більше, якщо намагатися комусь помститися, зашкодити, зробити якусь капость, що нібито вселить спокій і радість. Насправді, ми знаємо: зло породжує зло, а добро — добро. Тільки добрі думки і вчинки здатні вивести зі зневіри, розширити поле власної чесноти, подивитися за обрії своїх талантів і можливостей, а значить істотно поліпшити настрій.
Зазначу, близькі люди, обставини, заходи, вжиті нами для підняття духу, можуть лише побічно допомогти. Настрій навіть не в руках, він — у головах, у серці, у душі — всередині нас. Не тільки навколишній світ відбивається в кожному з нас, а й ми відбиваємося в ньому — або світло й радісно, або похмуро й сумно. Тобто, як ми налаштовані або налаштовуємося (згідно з розумним словником Даля: «настроение — настрой, настроить...»). Буває, ми очікуємо від життя більшого, ніж можемо одержати, — звідси псується настрій, ставлення до себе, до людей. Якщо приймаємо життя і те, що з нами відбувається, з розумінням, посмішкою і подякою, то тим самим не створюємо внутрішніх приводів для втрати душевної рівноваги. Тож питання настрою — це, скоріше, питання: «Який я?», «Що я несу у світ і чого чекаю від нього?». Тим самим і нам відгукнеться. Тому, якщо ви хочете, щоб життя посміхалося вам, радить Бенедикт Спіноза, подаруйте йому спочатку свій хороший настрій.
Тетяна ГУРЛЄВА, науковий співробітник Інституту психології імені Г. Костюка Академії педагогічних наук України.
Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.