Серед красивих квітів, що ростуть у лісі, є і дуже цілющі. Важливо їх знати і розрізняти.
Фіалка лісова триколірна, наприклад, має протизапальні, дезинфікуючі і сечогінні властивості. Росте вона біля коріння дерев. Збирають надземну частину рослини під час цвітіння. Сушать сировину в добре провітрюваному приміщенні, розклавши тонким шаром (завтовшки 5—7 сантиметрів) на папері, періодично перевертаючи.
Відвари зі збору приймають під час запалення органів дихання і для полоскання горла. Компреси і примочки допомагають при захворюваннях шкіри.
l Дві столові ложки подрібненої сировини заварюють склянкою окропу, настоюють дві година і проціджують. Відвар використовують для полоскання порожнини рота, він добре дезінфікує і зміцнює ясна.
l З фіалки триколірної заварюють чай: 2 чайні ложки подрібнених квіток заливають склянкою окропу, настоюють 10 хвилин і п’ють по 0,5 склянки тричі на день. При запаленні сечового міхура фіалковий чай допомагає вже з першого ковтка, якщо ж захворювання серйозніше, то ефект настає після тижневого застосування.
Весняний первоцвіт. У народі ще кажуть — паралічна трава, тому що первоцвітом давні цілителі лікували параліч.
У первоцвіті корисне все: пелюстки квітів, листя, коріння.
l Дрібними ковтками п’ють квітковий настій, що має потогінну дію, при застуді з високою температурою, а також при головному болі. Настій готують з 30 грамів сухих або 75 грамів свіжих квітів первоцвіту, що заливають 0,5 л окропу. Настоюють 10—15 хвилин, проціджують і п’ють по одній склянці тричі на день за півгодини до їжі.
l Для профілактики авітамінозу на початку цвітіння листя первоцвіту використовують для приготування салатів, супів і окрошок. Досить два листочки первоцвіту додати у весняний салат, щоб організм цілий день не відчував нестачі вітаміну С.
l У народній медицині первоцвіт також використовують як засіб від кашлю. П’ють чай, але часто готують і сироп: чайну ложку з верхом подрібненого кореневища первоцвіту відварюють близько 5 хвилин у невеликій кількості води, рідину зливають і перемішують з медом.
Головне — пам’ятати, що перед вживанням тих або інших цілющих рослин треба обов’язково порадитися з лікарем.