Калину моїй бабусі подарували добрі люди — як подяку за лікування. Вона росла в нас більше двадцяти років. Щоосені, коли вже не було листя на деревах, бабуся виходила із цеберком збирати червоні ягоди. Зібрані грона перебирала, зв’язувала й підвішувала в прохолодному місці.
Бабуся казала, що калина — це символ родини, єдності, рідної землі. Калину потрібно дарувати людям, пригощати хворих, і тоді наступного року врожай буде ще щедрішим.
Калиновий кущ — окраса будь-якого саду, потрібно тільки правильно обрати для нього місце й подбати, щоб високі й розлогі гілки не затінювали інші рослини. Краще місце для неї — в куточку саду, бажано, щоб там був вологий ґрунт.
Для лікування використовують квіти, листя, ягоди, кору й сік. Найціннішим є сік. Ось кілька рецептів, які допоможуть перемогти хвороби.
При гіпертонії: візьміть по столовій ложці ягід калини, квіток глоду, ягід чорноплідної горобини й залийте двома склянками окропу. Накрийте кришкою і нагрівайте на водяній бані протягом 10 хвилин. Потім дайте відвару охолонути (хвилин 45), процідіть і долийте окропом до первісного обсягу. Цей відвар приймають після їжі 3—4 рази на день по 3/4 склянки. Зберігати його потрібно в холодильнику не більше доби.
Якщо страждаєте на нервове збудження, безсоння, як заспокійливий засіб приймають від 2—3 столових ложок соку калини, розведених в 100 мл. води. Курс лікування — 2 тижні.
Цукровий діабет першого й другого типу лікують свіжим соком калини, можна з додаванням у нього натурального бджолиного меду (не цукру!). 1—2 столові ложки сиропу, розбавляють у чверті склянки води й приймають чотири рази на день за 20 хвилин до їжі.
Калиновий морс — корисний напій для всієї родини. Візьміть склянку калинового соку, 0,5 склянки меду, 1 л кип’яченої води кімнатної температури — все ретельно перемішайте й злегка остудіть.
Свіжий сік з ягід калини є чудовим косметичним засобом для протирання жирної шкіри обличчя, видалення вугрів, прищів та лишаїв на ньому. Він також має відбілювальні властивості, знебарвлює ластовиння та пігментні плями, якщо протирати ним обличчя вранці та увечері.