Завершуємо розмову з психологом, науковим співробітником Інституту психології імені Г. Костюка АПН України Тетяною ГУРЛЄВОЮ.
(Початок читайте в рубриці
«Сім’я» за 27 листопада 2008 року).— Кажуть, що мама любить за те, що ти є, а тато за те, який ти є. Виходячи з цього, наскільки важливо для дітей довести татові те, якими вони стають?
— Є таке поняття — безумовна любов, коли дитину люблять, не тому що, не за щось, а незалежно, незважаючи ні на що. Така любов здатна
«бачити» дитину зсередини, відчувати її, як то кажуть, «душею і серцем», помічати й підтримувати краще в синові або доньці й задавати цьому кращому правильний розвиток. Якщо все це має місце, то й потреби батькові що-небудь доводити немає. Він це бачить і довіряє дитині самостійно жити. А бажання подобатися батькові, довести йому свою «хорошість» уже може свідчити не про любов батька, а про його вміння підкорити дитину, залякати, зробити веденим. Потім батька з таким само успіхом можуть замінити якийсь «крутий дядько» або нахабний одноліток, які так само спритно маніпулюватимуть ним і яким він так само доводитиме свою відданість.Альфред Адлер, австрійський психолог і психіатр:
«Батько є для дітей джерелом пізнань про світ, працю, техніку, сприяє формуванню соціально корисних цілей та ідеалів, професійної орієнтації».—
Чому похвала від тата найчастіше важливіша похвали від мами?— Якщо тато буде тим духовним началом, утіленням справедливості, совісті, відповідальності, які, за великим рахунком, у людських взаєминах неможливі без справжньої доброти, щирості, відкритості, турботи, то ця похвала служитиме підтвердженням того, що син витримує вектор свого вдосконалювання, внутрішнього зростання. Похвала батька — як запорука впевненості у правильності своїх дій і вчинків. До того ж похвала матері буде також важлива для дитини, якщо між нею і батьком гарні стосунки, якщо вони близькі за життєвими цінностями і світоглядом. Гадаю, не повинно бути головного в сім’ї, наприклад, батька. Обоє головні, як частини єдиного цілого.
— Чи завжди тато для сина — приклад для наслідування, а для доньки — образ майбутнього чоловіка? В ідеалі, чи варто татові виховувати в дітях саме такі сприйняття?
— Це лестить самолюбству дорослих, але корисно усвідомлювати, які ми є і що саме сіємо в наших дітях, чому вони наслідують. Звичайно, добре, коли ідеалом хлопчика, особливо підлітка, є його батько, а не якийсь інший авторитет. Син і батько надовго залишаться друзями, якщо їх багато чого об’єднуватиме. Для дівчинки улюблений і люблячий батько як правило є ідеалом справжнього чоловіка, насамперед за особистісними якостями. Важливо, щоб такий тато зміг навчити доньку розрізняти щире й удаване в хлопцях. Буває, дівчина виходить заміж за юнака, заздалегідь вважаючи, що
«не може бути іншого, ніж такий само, як мій тато», і гірко помиляється. Дуже хороші батьки іноді створюють у дітей ілюзію того, що неодмінно й «у мене в сім’ї буде все так само красиво й гармонійно». Щастя, що такі сім’ї справді є, але важливо вчити дітей жити серед інших людей і розбиратися в них.Якщо батько грубий, жорсткий, а мама тиха і м’яка жінка, то, швидше за все, в дівчинки буде рости почуття презирства й ненависті до батька й почуття солідарності з матір’ю, яку донька жаліє. Вона буде уникати і боятися чоловіків, чимось схожих на батька, щоб не опинитися у становищі своєї бідної матусі. Існує точка зору, що доньки вибирають собі за чоловіка таких само авторитарних і деспотичних чоловіків, як їхні батьки, тому що в дівчат уже сформована модель майбутньої сім’ї, визначено стереотипи стосунків, які легко переносяться у свою сім’ю. Гадаю, що в таких випадках закріплення цих стереотипів багато в чому залежить від матері, від її життєвої позиції, опірності сформованим обставинам і передачі цього досвіду доньці. Потрібно не забувати, що дитина — не пластилін і не чистий аркуш паперу, так просто нічого не зліпиш і не намалюєш. Це невичерпне джерело почуттів і переживань, творчих задумів, це гнучкість мислення і сприйняття. І батьки можуть дати поштовх прогресивному розвиткові дитини, але можуть і загальмувати, спотворити цей процес, спрямувати безцінну енергію дитини на надбання негативного досвіду, дисгармонійні відносини, неконструктивні переживання, руйнівну боротьбу із самим собою або конфлікти з навколишніми.
Це важливо!
Не бійтеся з перших днів доглядати за малям: міняйте йому памперси, купайте, гуляйте з ним, годуйте з пляшечки. Все це — кращий спосіб із самого початку встановити міцний і довірчий взаємозв’язок.
Частіше влаштовуйте
«татові дні». Виберіть один день, наприклад, на місяць, і придумайте якесь традиційне заняття. Воно може змінюватися, але головне, щоб у цей «татів день» вашу гармонію з дитиною ніхто не порушував.Дайте дитинству дозріти в дитинстві. Не тримайте дитину в суворих рамках: нехай вона грає, стрибає, кричить, якщо їй хочеться. Уникайте невиправданого контролю над поведінкою дітей.
Застосовуйте суворість лише в тому разі, коли вона справді необхідна. Від тата дитині також важливо, як і від мами, одержувати любов, ніжність і розуміння.
То яке воно — татове виховання? Завжди необхідне, у міру суворе і сповнене міцною батьківською любов’ю! Адже задушевні бесіди з мамою, її безцінні поради й научання різних кулінарних премудростей не замінять, приміром, футбол або риболовлю з татом. Усе в житті дитини повинно бути дозоване рівною мірою. І коли ваша (нещодавно ще зовсім маленька) донька під марш Мендельсона робить перший серйозний крок у доросле життя, благословляє мама, але під вінець веде батько...
Бесіду вела Ірина ВАСИЛЬЧЕНКО.
Фото Галини НАЗАРЧУК.