На тлі політичної нестабільності експерти пророкують подальше падіння гривні

За підсумками минулого тижня можна поспівчувати громадянам, які свого часу панічно позбавлялися від девальвуючого долара і вирішили зберігати заощадження в євро.

Європейська валюта подолала психологічний рубіж у 7 гривень за 1 євро, хоча ще недавно коштувала майже вісім. Натомість долар росте, тепер його купують за 4,85 гривні. Але, схоже, у результаті втратять усі. Звичайно, можна вірити економічним експертам, котрі пояснюють зміцнення «американця» світовими тенденціями, а також придбанням «Нафтогазом України» великої кількості «зелених» для розрахунків за газ з Росією. Але головне — то не долар росте, а гривня, на тлі політичних розборок, падає. А розкол більшості в парламенті і перспектива дострокових парламентських виборів може найближчим часом обвалити курс національної валюти до 5 гривень за долар. Тож народ України ще раз може утвердитися в думці: в нашій політично нестабільній країні зберігати гроші в банку що в іноземній, що в національній валюті — небезпечно. Просто-таки хочеться перефразувати висловлювання з фільму: «Громадяни, не зберігайте гроші в ощадній касі!». Хоча куди і в якій валюті вкладати накопичення, щоб не прогоріти, тепер зовсім уже незрозуміло. Особисто я, коли рекламують по телевізору надійність якогось банку й агітують нести туди гроші, пригадую жарт про рекламу, що закликає: «Хлопці, пийте томатный сік! Сік — це бадьорість, бадьорість — це здоров’я, здоров’я — це сила, сила — це жінки, жінки — це СНІД!.. Не пийте томатний сік!». Жарти-жартами, але тепер не раз варто подумати, перш ніж робити внески.

На провідних світових біржах нафта усе ще «падає», минулого тижня її вартість установилася на найнижчому за п’ять місяців рівні. І на вітчизняних заправках цінники незвично завмерли. Здавалося б — всуціль тобі дні автомобіліста. Але якщо розібратися, нафтотрейдери, що працюють на українському ринку, умисне не поспішають знижувати вартість палива. Такі цифри: якщо у світі вартість нафти упала від липневого максимуму на 25 відсотків, то ціни на популярний у автоаматорів бензин А-95 знизилися в середньому з 6,70 до 6,40 гривні за літр — менш ніж на 5 відсотків. Пояснення таким маніпуляціям можна знайти, якщо знати, що на кожнім літрі дизпалива нафтотрейдери у нашій країні заробляють у середньому 1,4 гривні. Торгівля бензином ще вигідніша. Продаж літра тут приносить до півтори гривні чистого прибутку. Ну хто, якщо подумати, відмовиться від надприбутків — трейдери й оператори, незважаючи на здешевлення пального, фактично збільшили торгову націнку на реалізацію палива вроздріб. Тож про торішні п’ять гривень за літр бензину можна тільки мріяти.

Поки аграрії на полях країни збирають буряки, у Міністерстві агрополітики будують прогнози стосовно нових цін на цукор. Там пророкують їх збільшення. Адже буряків сільгоспвиробники цьогоріч посіяли мало, віддавши перевагу прибутковішим культурам. Природно, і солодкого піску буде зварено менше, ніж минулого сезону. Були часи — Україна виробляла по 5 мільйонів тонн цукру щороку. Тепер добре, якщо буде зварено 1,5 мільйона. З перехідними залишками минулих років для внутрішнього споживання вистачить. Але про експортний потенціал доведеться забути. Такий результат піклування про галузь у Міністерстві агрополітики і «Укрцукрі».

А зі столичних офіційних кабінетів лунають реляції, мовляв, в Україні уряду нарешті вдалося подолати інфляцію. І навіть порівняно з минулим місяцем у країні зафіксовано дефляцію на рівні 0,1 відсотка. Слово честі, згадувати про такі «успіхи» просто смішно. Правду кажуть, що є брехня, велика брехня і статистика. Адже порівняно з серпнем минулого року інфляція становила 26 відсотків. Про те, що торік ціни на багато які продукти і товари були істотно нижчі, пам’ятають усі, крім хіба що фахівців із Міністерства економіки. Минулого тижня звідтіля лунали бадьорі запевнення, що в Україні нині немає загрозливих тенденцій щодо темпів інфляції. Міністр Богдан Данилишин дав просту пораду: потрібно формувати політику так, щоб не розкручувати новий раунд інфляційних очікувань. А як тут не розкручувати, якщо на порядку денному питання про дострокові парламентські вибори.

Так що, панове — не пийте томатний сік!

Мал. Олександра МОНАСТИРСЬКОГО.