Певне, найміцніше бережуть народні традиції у діаспорі. Для українців за кордоном різдвяне дійство — це не просто свято. Це можливість хоч на якусь мить повернутися на батьківщину. Тому українці в Росії до кожного обряду Святвечора та Різдва ставляться з великою пошаною.
Приміром, українці Сургута (Західний Сибір) мають такий звичай: щоразу на Різдво у них збирається гурт колядників, які обходять з колядою всі сім’ї, що входять до місцевого товариства «Українська родина». У кожному домі колядників вітають та запрошують за святковий стіл. Звичайно, таке колядування було б неможливим, якби місцеві українські меценати не допомагали транспортом, оскільки сибірське місто Сургут — це не гоголівська Диканька. Тут, мов козак Чуб, не поблудиш — надто міцні морози. Тому місцевим колядникам допомагає автобусом не Чуб, а Муха Андрій Пилипович, колишній черкащанин, директор будівельно-монтажного тресту №1 «Сургутнафтогазу».
Однак особливо зворушують не так розповіді про Різдво від українських сургутчан, як те, з яким щемом у голосі вони мені про нього розповідали, як згадували колись рідні Івано-Франківськ, Кам’янець-Подільський, Львів, Івангород...
Святкують Різдво по-українському і на Кубані. У станиці Лазаревській, що біля самого Чорного моря (поблизу Сочі), є наші фольклорні колективи: дитячий — «Рушничок» та дорослий — «Покуть». Ними керують Галина Москвичова та заслужений діяч мистецтв України Микола Воропай. Тож на Різдво ці колективи в народному вбранні влаштовують свято в міцевому Центрі національних культур, де є прекрасно оформлена українська світлиця. До речі, ця світлиця — єдине пристанище українців Кубані: більше приміщень, де б українці могли збиратися, в цьому краї немає, та й мову українську тут вивчають лише як... кубанське наріччя.
Українці Сучавського повіту Румунії вже відсвяткували Різдво і готуються до зустрічі Нового року. В тамтешньому селі Щербівці 27 грудня відбувся організований місцевою організацією Спілки українців фестиваль колядок. А перед цим колядники завітали були до генконсульства України в Сучаві й привітали з Різдвом його співробітників. Що стосується новорічних подарунків з історичної батьківщини, то, можливо, вони надійдуть уже після свят. Принаймні народний депутат Микола Круць планує організувати для наших тамтешніх співвітчизників гуманітарний вантаж — кілька вагонів шиферу.