Хеллоуїн, що традиційно святкують у костюмах, які зображують чортів, вампірів та іншу нечисть, цього року запам’ятається італійцям немаскарадним жахом. Під уламками школи у місті Сан-Джуліано загинуло 26 осіб, переважно діти, котрі зібралися на святкування Дня всіх святих. Трагедія сталася в результаті землетрусу. Найсильніші із серії підземних поштовхів, що спостерігалися протягом кількох днів, досягали 5,4 бала за шкалою Ріхтера. В аварійному стані — кілька будівель, кілька сот людей дістали поранення різного ступеня тяжкості, близько трьох тисяч жителів міста евакуйовано із своїх домівок. В історії Сан-Джуліано це вже друга подібна трагедія — 450 років тому місто було практично повністю зруйноване сильним землетрусом.
247 років тому, також у День усіх святих, стався відомий Лісабонський землетрус, який був для Європи справжнім шоком. 1 листопада 1755 року на столицю Португалії — Лісабон обрушився підземний удар, сила якого оцінювалася фахівцями у 8,6 бала за шкалою Ріхтера. О 9 годині ранку несподівано пролунав звук, схожий на підземний грім. З ним збігся перший із трьох головних поштовхів, що тривав трохи більше шести хвилин.
За годину після головного поштовху мору відступило, оголивши дно затоки. Трохи пізніше на берег обрушилося кілька хвиль заввишки до 7 м, що поглинули набережну, а коли вода відринула, від масивної кам’яної набережної не залишилося й сліду — її поглинула тріщина в землі.
Багато районів міста перетворилося на купи руїн. Сотні жителів, які в момент катастрофи були в храмах з приводу свята, загинули під уламками. Все, що вціліло, в перші хвилини знищили пожежі. Загинуло 70 із 230 тисяч жителів міста, в гавані виросла скеля, дно стало сушею, змінилися обриси узбережжя Португалії. Ця подія настільки вразила європейців, що Вольтер відгукнувся на неї «Поемою про загибель Лісабона».
Найдавніші дані про землетруси містяться в китайських письмових джерелах, «вік» яких — понад три тисячі років. У грецьких, римських, персидських, арабських і єврейських пам’ятках писемності також є багато відомостей про прадавні землетруси. Біблія в цьому плані не виняток.
Вважається, що першою біблійною згадкою про землетрус є розповідь про перебування Мойсея на Синайській горі. На думку деяких сейсмологів, історія про руйнування Ієрихона теж описує землетрус. Археологічні дослідження довели, що всі стіни міста впали в одному напрямку, це схоже на ефект сейсмічного руйнування. Содом і Гоморра, судячи з усього, також були знищені землетрусом.
Одним із найруйнівніших виявів підземної стихії за всю історію людства є землетрус на Середньому Сході в 1201 році. Він відчувався на площі 2 мільйони кв. км в Єгипті, Сирії, Малій Азії, Сицилії, Вірменії, Азербайджані. Кількість загиблих перевищила мільйон осіб.
У слов’янських літописах згадується про сильний підземний поштовх у 1230 році. Його спостерігали 1 травня 1230 року в Києві, Переяславі, Володимирі, Новгороді. У Києво-Печерській лаврі церква св. Богородиці розпалася на чотири частини. В Переяславлі-Заліському церква святого Михайла розкололася навпіл.
Епіцентр найсильнішого в Китаї землетрусу 1556 року (8 балів за шкалою Ріхтера) був у провінції Сіань. За свідченнями істориків, цілі міста провалювалися під землю, зріджену внаслідок коливань, тисячі осель, виритих на пухких пагорбах, зникли за лічені секунди. З цим, безсумнівно, пов’язана величезна кількість жертв — 830 тисяч осіб.
У сейсмічно найактивнішому районі США — Каліфорнії один з найбільших землетрусів (8,3 бала за шкалою Ріхтера) стався 19 квітня 1906 року в Сан-Франциско. Три послідовні поштовхи тривали не більше хвилини, проте розміри завданої шкоди були величезні. Багато районів міста було стерто з лиця землі, на околиці внаслідок сильних коливань було скинуто з колії поїзд. Але найгірше було попереду: через руйнування газопроводів спалахнула пожежа, і всі дерев’яні будівлі (а місто в основному забудоване ними) загорілися. Боротися з вогнем було неможливо, оскільки водопровідні магістралі і насосні станції в результаті землетрусу вийшли з ладу. Місто палало три доби. У вогні пожеж загинуло 500 кварталів, але загальна кількість загиблих була невелика — близько 700 осіб.
У минулому столітті найбільші руйнування спричинив землетрус Шінсай, що стався в Японії 1 вересня 1923 року (сила поштовху досягала 8,2 бала). В результаті морське дно в затоці Сагамі опустилося на 400 метрів! Кількість загиблих перевищила 140 тисяч осіб. Було зруйновано 575 тисяч будинків, а сума шкоди (за сучасним курсом) становила близько 35 мільярдів доларів.
Загальна кількість жертв землетрусів на планеті протягом останніх 500 років становила 5 мільйонів осіб. Щороку сейсмологи реєструють приблизно 500 тисяч землетрусів різної сили. З них 100 тисяч відчувають люди, близько сотні мають силу, що дорівнює 6—6,9 бала за шкалою Ріхтера, десять — 7—7,9 і лише один досягає або перевищує 8 балів. Будь-який семибальний землетрус може стати величезною катастрофою. Проте він може залишитися і непоміченим. Так, грандіозний катаклізм — Гобі-Алтайський землетрус (1957 р., сила — 8,5 бала, інтенсивність — 11—12 балів за шкалою MSK-64) через величезну силу, малу глибину вогнища і відсутність рослинного покриву залишив на поверхні найповнішу і різноманітну картину сейсмічних змін на території, що дорівнює Данії або Голландії. Мало того, про два дев’ятибальні підводні землетруси, найсильніші серед зареєстрованих, знають лише фахівці. Один стався в 1906 році біля берегів Еквадору, другий — у 1933-му — біля берегів Японії. Обидва — далеко від берега і в глибині океану. Тому катастрофічних наслідків не мали.