Причиною катастрофи став «акт незаконного втручання російської сторони в літак ТУ-154M з делегацією президента Республіки Польща», підкреслив голова комісії Антоні Мацеревич.
Термобаричний вибух
Основною і беззаперечною причиною цього втручання став вибух у лівому крилі за 100 метрів до того місця, де літак минув березу на земельній ділянці доктора Бодіна, над територією, де не було ні високих дерев, ні інших перешкод, які могли б становити загрозу для літака. Підкомісія встановила місце, час і звук вибуху, який знищив крило і став початком катастрофи. А його продовженням був черговий вибух у центроплані (центральній частині крила літака, що з’єднує праву і ліву площини крила), на висоті кільканадцяти метрів над землею – цей вибух «знищив весь літак і вбив польську делегацію на чолі з президентом Лехом Качинським», – оголосив А. Мацеревич.
У звіті підкомісія підтверджує наявність «надлишкової кількості алюмінію по відношенню до кремнію на уламках літака», підкресливши, що вона є «незрівнянно вища, в багато разів, ніж у підданих аналізу зразках смоленської землі, що свідчить і підтверджує термобаричний вибух оксирану (оксиду етилену. – Ред.)».
А. Мацеревич нагадав, що ще в 2012 році під час обстеження решток літака в Смоленську було виявлено сліди вибухових матеріалів, зокрема, пентриту, тротилу, гексогену і нітрогліцерину. Проте ці дані були приховані військовою прокуратурою попри те, що керівник цієї прокуратури на засіданні парламентської комісії у 2013 році визнав, що наявність тротилу була встановлена.
Підкомісією встановлено, що в «більшості жертв наявні можливі до ідентифікації тілесні ушкодження, отримані внаслідок вибуху, диференціація яких з іншими ушкодженнями була можлива вже на етапі огляду трупів на місці події». Натомість розташування тіл і фрагментів тіл свідчить, що вибух у корпусі літака стався, коли він був ще над землею, – зазначив Мацеревич.
За його словами «вибух призвів до розірвання корпусу літака ще в повітрі на 65 тисяч частин».
Теза про два вибухи в центроплані не нова – її вже оголошувала парламентська група А. Мацеревича у звіті, опублікованому в квітні 2015 року.
Обширний документ
Звіт – це документ на 338 сторінках, де порушуються різноманітні проблеми, проте 90 відсотків присвячено встановленню технічних причин трагедії 10 квітня 2010 року. До звіту долучено тисячі сторінок додатків, у яких в основному викладено технічні питання, але є також юридична документація і відеодокументація.
«Підкомісія має у своєму розпорядженні показання і спогади понад 200 свідків події, передусім росіян, які 10 квітня 2010 року були в Смоленську. Багато з них – понад 20 – чули щонайменше два вибухи, бачили вибух і бачили розпад літака, зокрема його хвостової частини», – повідомив голова смоленської підкомісії.
Висновки МАК 2010-2011 рр. неправильні, а матеріали підтасовані
У 2010--2011 рр. причини та обставини Смоленської катастрофи досліджувала Комісія з вивчення авіакатастроф на чолі з тодішнім міністром внутрішніх справ і адміністрації Єжи Міллером. В опублікованому в липні 2011 року рапорті ця комісія вказала, що причиною катастрофи було сходження нижче мінімальної висоти необхідної для заходу літака на посадку, що призвело до зіткнення літака з деревами і спричинення поступового знищення конструкції авіалайнера. Комісія наголосила, що ані реєстратори звуку, ані параметри польоту не підтверджують тези про вибух на борту літака.
Антоні Мацеревич звинуватив уряд Дональда Туска (тогочасного прем’єра Польщі), що, залишивши росіянам доказовий матеріал, той сприяв Російській Федерації -- МАК (Міждержавний авіаційний комітет) «приховувати, знищувати і фальсифікувати докази». Представлений у січні 2011 року звіт МАК РФ «містив засвідчення неправди в офіційному документі, зокрема, через презентацію неактуальної карти заходу на посадку летовища Смоленськ Північний», – наголосив він.
Мацеревич заявив, що діяльність МАК «мала своїм наслідком обмеження доступу польської сторони до доказових матеріалів, зокрема, до бортових самописців, а також фрагментів літака», а «починаючи з 2019 року, на жоден із надісланих польською прокуратурою запитів у рамках міжнародної правової допомоги не отримано відповіді від Слідчого комітету РФ».
Підкомісія стверджує, що «матеріали на підтвердження помилок екіпажу значною мірою були підтасовані». Водночас однозначно заявляє, що екіпаж президентського ТУ-154М зробив усе з дотриманням процедур. За словами А. Мацеревича, це підтверджують «не лише документи російських авіадиспетчерів, а й аналіз реєстраторів, що фіксують чергові фази польоту».
Треба розуміти, що жоден пілот, жоден екіпаж не зможе посадити літак чи зробити захід на друге коло для здійснення посадки, коли в літака буде відірвано п’ять метрів крила, а вибух призведе до розірвання його корпусу в повітрі на 65 тисяч фрагментів, а саме так сталося над летовищем у Смоленську, заявив А. Мацеревич. При цьому він додав, що польські археологи знайшли та ідентифікували 65 тисяч фрагментів президентського ТУ-154М.
Смоленська катастрофа як елемент війни кремля
Виступаючи на багатотисячному віче вшанування пам’яті жертв Смоленської катастрофи віце-прем’єр польського уряду, лідер правлячої партії ПіС, брат загиблого у катастрофі 2010 року президента Леха Качинського Ярослав Качинський наголосив на тому, що бачить взаємозв’язок між подіями дванадцятилітньої давнини та нинішньою агресією росії, що все це ланки одного ланцюга злочинів кремля. При цьому він попередив Захід про необхідність чіткого вибору: «чи будемо вільними, чи будемо жити під загрозою терору терористичної, бандитської держави».
Підкресливши, що цей вибір сьогодні вирішується в Україні, Я. Качинський наголосив: «Звертаюсь до тих, що на Заході. Те, що вони бачать нині в Україні, може статися не лишень там, не лишень у Польщі, бо, можливо, їх це не обходить. Це може статися також у Парижі, це ще простіше може статися у Берліні та Римі».
Закликавши «всю вільну Європу до великої мобілізації» на захист України і свободи, лідер ПіС наголосив: «Боягузтво і дурість завше програють, а в москві вміють це використовувати».
У спеціальному зверненні до польського народу з нагоди річниці катинського злочину – розстрілу катами з НКВС понад 20 тисяч представників еліти IІ Речі Посполитої у квітні 1940 року та загибелі в квітні 2010 року представників еліти ІІІ РП, які летіли, щоби вшанувати пам’ять жертв, президент Анджей Дуда провів паралель між цими подіями та російською агресією проти України. А. Дуда розпочав свій виступ з переліку назв населених пунктів, де росіяни масово знищували поляків під час Другої світової війни, поставивши в один ряд з ними українські міста, де росіяни вчинили злочин геноциду проти українського народу в ході війни 2022 року: «Катинь, Мєдноє, Харків, Буча, Гостомель, Маріуполь. Геноцид. Понад 80 років тому і нині. Вбивали беззахисних тоді і сьогодні, затирали сліди тоді і сьогодні, брехали тоді і сьогодні. Зовсім не змінилися». При цьому глава Польської держави підкреслив, що глибоко вірить у те, що ми спільно зупинимо імперію зла, а також, що росія, злочин і брехня програють, що переможуть добро, правда і свобода.