Про це повідомив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

«Майже чотири десятки країн, у тому числі Україна і, що важливо, США - країна, яка сама має право вето, запустили сьогодні в практичному плані ініціативу щодо вето, яка спрямована на підвищення ролі Генеральної Асамблеї ООН, посилення багатосторонності та забезпечення механізму підзвітності між органами ООН відповідно до Статуту Організації», - повідомив український дипломат.

Він зазначив, що в останні роки значно почастішали випадки застосування вето з далекосяжними наслідками для роботи ООН. Зокрема, це позначилося і на ефективності цього підрозділу ООН, який відповідно до статті 24 Статуту Організації діє від імені та підзвітний державам - членам ООН.

Згідно з проектом резолюції, схвалення якого може відбутися в квітні, Генеральна Асамблея автоматично скликатиметься щоразу, коли в Раді Безпеки застосовуватиметься вето, протягом 10-денного терміну з метою проведення дебатів щодо ситуації, в якій застосоване вето, за винятком, коли питання розглядається на Надзвичайній спеціальній сесії ГА ООН.

«Першою серед країн, яка застосувала право вето в РБ ООН, був Совєцький Союз, і сталося це в 1957 році. З того часу СССР і Росія, яка захопила у спосіб, який не передбачений Статутом ООН, місце Совєцького Союзу, є абсолютним чемпіоном за кількістю вето. Разом з тим Велика Британія не застосовує право вето вже більше 30 років», - звертає увагу Сергій Кислиця.

Український постпред зазначає, що, відповідно до проекту резолюції, Радбезу буде запропоновано подати Генеральній Асамблеї спеціальний звіт про застосування вето, принаймні за 72 години до засідання Генасамблеї, яка матиме можливість у разі наявності колективної політичної волі держав - членів ООН рішення щодо цієї ситуації.

Зазначений механізм почне діяти одразу після схвалення резолюції на 76-й сесії, а починаючи з 77-ї сесії до порядку денного Генасамблеї буде додано новий постійний пункт «Застосування вето».