Як повідомив сайт кремля, поставлене завдання виконано. Набрано 300 тисяч осіб, із них 218 тисяч проходять підготовку в навчальних центрах. Що приховується за цими цифрами?
Із 26 регіонів рф, звідки набрали призовників більше заявленої кількості, у 23 — доходи людей нижчі від загальноросійського рівня. Мобілізація згідно з циркуляром міністерства оборони мала торкнутися 1,1% від загальної кількості резервістів. Але на практиці виявилося все інакше. «Ситі» регіоні опинилися в кращій ситуації, ніж бідні.
Волонтерська організація СІТ (Conflict Intelligence Team) та «Важные истории» з’ясували, що призов у регіонах відбувається нерівномірно, тому керівники підприємств нарікають, що через війну нікому працювати. Найбільше призовників набрали в красноярському краї — 28 тисяч, це майже 5,5% резервістів; великий відсоток — у бурятії, дагестані, калмикії,
ульяновській та владимирській областях.
Армія у бідних регіонах найчастіше виступає одним з небагатьох роботодавців та соціальним ліфтом.
На замовлення глави хакасії Валентина Коновалова міністерство праці республіки підготувало соціальний портрет сімей мобілізованих. Майже половина з них — за межею бідності.
Як повідомив сайт уряду, нижчий за прожитковий мінімум дохід — у 46% сімей, при цьому 24% сімей мають по двоє і більше дітей.
Кожна двадцята родина мобілізованих просить вирішити проблеми з лікуванням, кожна сьома — з освітою. «Сім’ї, які у важкій матеріальній скруті, отримують гуманітарну допомогу: одяг, взуття, памперси, дитяче харчування, шестеро отримали вугілля, семеро — дрова», — звітував міністр праці хакасії Андрєй Петров.
У бурятії сім’ям мобілізованих обіцяють дрова, на Сахаліні видають по 5—6 кілограмів риби, в якутії — по овочевому набору, в туві — по барану, а в томській області обіцяють провести газ.
Великі міста — москва, санкт-петербуг — першими оголосили про завершення мобілізації. Це була реакція на протести і невдоволення населення. Провівши соціологічні опитування і побачивши реакцію мешканців, влада поспішно згорнула мобілізацію. У деяких регіонах, які виконали плани, отримали додаткову рознарядку і продовжували мобілізацію. У Забайкальському краї після першого етапу додатково набрали ще 860 осіб.
За інформацією «Медузи», ті регіони, де не було протестів, набрали призовників у 3—4 рази більше, ніж планували.
Аналітики СІТ назвали мобілізацію на росії провальною. По-перше, військкомати не пристосовані до призову людей певних спеціальностей і відповідних вікових категорій. По-друге, в рф було знищено радянські мобілізаційні структури, а нові — не створено.
З приходом міністра оборони сергєя шойгу ставку зробили на контрактну армію, яка мала перемагати на війні протягом тижня. Існуючі структури не призначалася для затяжної війни і не передбачали реального опору. По-третє, коли запахло справжньою війною, з’ясувалося, що не існує нормативно-правової бази і елементарних запасів. Лише через місяць після початку мобілізації держдума почала приймати необхідні закони.