Понад 20 тисяч знімків комети, що носить ім’я астрономів-відкривачів Чурюмова і Герасименко, вже зробили орбітальний космічний апарат «Розетта» і посадковий зонд під назвою «Філи», який 12 листопада вперше в історії людства здійснив посадку на її ядро. А ще хвостату мандрівницю вперше просвічено радіохвилями, вперше фільмуються процеси, що відбуваються у цій капсулі часу.
Професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка та директор Київського планетарію (за сумісництвом) Клим Іванович Чурюмов спеціально їздив до німецького Дармштадта в центр управління польотом космічного апарата «Розетта» Європейського космічного агентства, звідки інженери та астрономи керували посадкою модуля, щоб на власні очі, в режимі онлайн, побачити, як посланець Землі, подолавши 6,5 мільярда кілометрів, виходить на орбіту небесного тіла і «прикомечується» на його ядро.
Цю подію він називає історичною, адже зроблено важливий крок до розкриття таємниці виникнення Сонячної системи та нашої планети.
Комету Чурюмова—Герасименко відкрили ще у 1969 році. Тоді учений разом з аспіранткою Світланою Герасименко і фотолаборантом приїхали з Києва до гірської обсерваторії поблизу Алма-Ати, щоб «патрулювати» зоряне небо.
— Ми знімали короткоперіодичні комети, що були саме у яскравій фазі, на чутливі пластини, — розповідає астроном. — У тому числі і відомий об’єкт — комету 32Р/Комас Сола. Переглядаючи пластини, помітили у центрі однієї з них пляму. Можливо, це комета Комас Сола або дефект? А коли поміряли координати цієї плями, яку зафіксували, й подальші зйомки, з’ясувалося, що вони відрізняються від теоретичних (32Р/Комас Сола) на два градуси. Ми передали ці дані астрономам. У США професор Марсден Брайан визначив, що орбіта еліптична і що це — новий, раніше невідомий науці об’єкт. На честь відкривачів комету назвали нашими іменами.
Клим Іванович показує змодельоване ядро своєї «хрещениці», менше за реальне в 40 тисяч разів. Дані про нього отримали завдяки апарату «Філи».
— Коли вчені побачили ядро, дуже здивувалися. Воно складається з двох частин, з’єднаних перемичкою. Несподіваним виявився і рельєф комети, що нагадує земний. На зроблених фотографіях бачимо гори, долини, кратери. Є тут пейзажі, які нагадують Карпати, — продовжує розмову астроном.
Він наголошує на тому, що це — суто українська комета.
— Я — родом з Миколаєва, Світлана Іванівна — з Київщини. Ми — з України, українські учені. А не, як сказали журналісти з російського «НТВ», що вели репортаж з Дармштадта, — радянські. Перед початком інтерв’ю ми домовилися, що мене представлять як українського астронома, а в сюжеті десять разів прозвучало: радянський.
Повертаючись до теми наукової розвідки, Клим Іванович каже, що звернеться з листом до Міжнародного астрономічного союзу і наполягатиме, щоб на кометі з’явилася українська топоніміка. Скажімо, місце, де сів модуль, варто назвати Києвом, а горам чи кратерам дати імена наших гір, міст, місцевостей та відомих співвітчизників-науковців, і передусім — дослідників комет та інших малих тіл Сонячної системи.
— Зокрема, мого вчителя — професора Сергія Всехсвятського. Він перший висунув гіпотезу про те, що комети виникають у результаті вулканічних процесів, а кільця є не тільки у Сатурна, а й в Урана та Юпітера. 2005-й на честь сторіччя ученого було оголошено ЮНЕСКО Роком Всехсвятського.
— Для чого необхідно вивчати комети? — запитую астронома.
— Це — первинна, реліктова речовина, цеглинки, з яких створена Земля. Якщо на планетах, де в процесі великої сили тяжіння та радіоактивного розпаду виділяється багато тепла і речовина планет за мільярди років дуже змінилася, то кометні ядра залишаються своєрідними капсулами часу. В них законсервувалася речовина, яка утворилася 4,6 мільярда років тому, коли ще не було ні Сонця, ні планет Сонячної системи.
— Ми знаємо, що вода на Землю потрапила з ядер комет, які на 60—80 відсотків складаються з криги. Дуже-дуже давно вони падали на землю «космічним дощем», залишивши по собі тисячі тисяч кратерів (як-от на Місяці, Меркурії, супутниках планет-гігантів, астероїдах тощо), але тільки сліди майже 200 кратерів ще можна побачити на нашій планеті — головним чином з космосу у вигляді великих колових структур, так званих астроблем, — каже вчений. — Зараз на кометі Чурюмова—Герасименко відкриті складні органічні молекули: спирти, формальдегід, метанол тощо. Отже, безперечно, ці небесні тіла засіяли Землю складною органікою, яка почала розвиватися у комфортних земних умовах (вода, кисень, сонячне тепло і світло) і за мільярди років привела до спалаху життя на нашій планеті. Але рано чи пізно на нашій планеті закінчаться нафта і газ, і ми добуватимемо сировину на астероїдах і кометах, на Місяці та інших супутниках планет. На ядрах комет зможуть дозаправлятися водою та паливом космонавти.
— Комети мільйони років мандрують космосом, тож, мабуть, засівають й інші світи?
— Я вважаю, що життя у примітивному вигляді існує і на інших тілах Сонячної системи. Малі його форми — мікроорганізми — можуть бути на Марсі. В нашій Галактиці мільярди екзопланет-гігантів і планет земного типу, тож у Всесвіті, без сумніву, ми — не самі.
— Нині професійні астрономи і любителі відкривають нові космічні об’єкти досить часто, адже мають на озброєнні потужні метрові телескопи, яких раніше не було.
— Цього року вже відкрито 64 комети, з них дев’ять — любителями астрономії. Молодці аматори! За кометами, а особливо за астероїдами, які можуть впасти на Землю, ведуться постійні спостереження. Небезпечних для нас астероїдів — близько 1500. Весь час треба вираховувати їхні траєкторії, бо вони під дією тих чи інших чинників можуть змінюватися. Скажімо, у 2029 році близько від нас пролетить астероїд Апофіс діаметром 450 метрів. Треба бути готовим у разі небезпеки його нейтралізувати.
— Климе Івановичу, а яким буде новий, 2015-й, астрологічний рік?
— Ви маєте на увазі астрономічний рік, бо астрологія — лженаука, шахрайство, шарлатанство! Жодному їхньому гороскопу вірити не можна. У 2014-му спостерігався максимум сонячної активності. Це був пік 24-го одинадцятирічного циклу. Такий, як, скажімо, у 1917 році, у 1937-му, коли стався більшовицький переворот, після якого комуністи знищили десятки мільйонів невинних людей. Активне сонце впливає на клімат, воно збільшує врожайність, з ним пов’язують виникнення і поширення епідемій. Ось Ебола вже забрала понад сім тисяч життів. А ще воно може збурювати суспільство, викликати агресію у людей. На такі піки припадають суспільні потрясіння, багато самогубств. У новому році сонячна активність зменшиться. Але ми спостерігатимемо два сонячні і два місячні затемнення, які теж на нас впливатимуть через приливну дію, — у березні і жовтні. Очікують нас і паради планет. Наприклад, у жовтні бачитимемо зближення Венери та Юпітера, до яких підійде Марс, і утвориться тимчасовий трикутник з трьох найяскравіших планет Сонячної системи. Не пропустіть рідкісного видовища на небі! Протягом року своєю присутністю на небокраї порадують і інші планети: Юпітер, Меркурій, Сатурн. Неозброєним оком у липні-серпні можна буде бачити комети та насолоджуватися красою метеоритних дощів.
Професор Клим Іванович Чурюмов демонструє модель ядра комети Чурюмова—Герасименко.
Фото надане доктором фізико-математичних наук К. І. Чурюмовим.