На знімку під час круглого столу.

Зокрема, спікери проаналізували розвиток українсько-азербайджанських відносин з моменту відновлення державної незалежності наших країн у 1991 році, розповіли, якими були зміни у цих секторах у 2022 році через повномасштабне вторгнення росії в Україну, та обговорили новий етап міждержавних відносин - як розвивати діалог та співробітництво в нових умовах. У рамках круглого столу обговорювалися політичний діалог, військовий, енергетичний, торговельно-економічний сектори, взаємодія в рамках міжнародних організацій, народна та культурна дипломатія, освіта, культура, співробітництво у сфері інформаційної безпеки.

Ініціатором заходу виступила куратор українсько-азербайджанських проектів, журналіст Марина Гончарук. Відкриваючи круглий стіл, вона зазначила, що, незважаючи на воєнну агресію росії, співпраця між Україною та Азербайджаном у різних секторах триває, і дуже важливо шукати шляхи інтенсифікації діалогу та нові рішення для розвитку взаємодії в умовах викликів глобальному світовому порядку. Модератор також розповіла про всебічну допомогу Україні, яку надавав Азербайджан у 2022 році та продовжує надавати зараз.

Голова Центру політичних студій "Доктрина", політолог Ярослав Божко зазначив, що у 2022 році відбувся початок оновлення української зовнішньої політики. "Перед Україною стоїть завдання інтенсифікації діалогу з Азербайджаном, оскільки минулий рік показав, якими затребуваними є всі канали співпраці. Але навіть на європейському рівні є гарні приклади, які можуть доводити перспективу саме політичного діалогу між Україною та Азербайджаном. Правляча партія Азербайджану представлена в Парламентській асамблеї Ради Європи, де вона входить до групи партій "Європейські консерватори та демократичний альянс", яка завжди відрізнялася найбільш послідовною та активною підтримкою важливого порядку денного для України. Політичний діалог між нашими країнами залишається певною мірою інерцією від інших основних треків комунікації - енергетичного, дипломатичного та військового. Слід дотримуватись тієї точки зору, що лише активна комунікація може розвивати відносини - жодної інерції у цих питаннях бути не може", - наголосив Ярослав Божко.

Тим часом експерт у сфері енергетики, екс-директор з комунікацій Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", голова наглядової ради ПрАТ "Запоріжабразив" Максим Білявський подякував колегам з Азербайджану за їхній внесок у підтримку енергетики України, зокрема, зазначивши внесок компанії SOCAR. Тут найбільш успішним прикладом є відкриття у 2009 році в Україні представництва компанії SOCAR. Сьогодні мережа розвивається, але 60 АЗК - недостатня кількість на тлі майже 7000 АЗК у країні.

За словами Максима Білявського (на знімку, поруч Марина Гончарук), дуже перспективними напрямками співробітництва є створення східноєвропейського газового хабу на території України, спільні проекти у сфері альтернативної енергетики, новий нафтотранспортний коридор із спорудженням трубопроводу "Броди-Адамово-Застава", залучення Азербайджану до спільного управління нафтопереробними заводами в Україні, робота над модернізацією ТЕС тощо.

"Ще у 1990-х Азербайджан купував в України озброєння, танки. Між нашими країнами була низка угод, в рамках яких азербайджанські військові проходили курси та навчання в Україні", - зазначив ще один спікер Агіль Рустамзаде, військовий аналітик, експерт з безпеки та національної оборони, який в онлайн-режимі приєднався до круглого столу.

Він розповів, що співпраця між нашими країнами у військовому секторі призупинилася у 2014 році, оскільки перед Україною постали нові виклики, пов'язані з вторгненням росії. Нашу військово-технічну співпрацю зіпсувала й відмова української сторони на продаж артилерійських снарядів у 2020 році (під час Другої Карабахської війни). Думаю, якби не ця історія, то ми зараз могли б говорити і про військову допомогу з боку Азербайджану.

"Окремо скажу про українських добровольців, які воювали на боці Азербайджану, яких ми пам'ятаємо та вшановуємо. Зазначу, що на сьогодні Азербайджан є лідером серед пострадянських країн у допомозі Україні гуманітарного характеру", - додав Агіль Рустамзаде.

В онлайн-реживі до круглого столу приєднався й Володимир Копчак - керівник Південнокавказької філії Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння. Його виступ - "Війна за Карабах та російсько-українська війна: спільні цілі, досвід, капкан аналогій". "У лобовому порівнянні досвід 44-денної війни за Карабах для українських реалій не є адаптивним від слова зовсім. Починаючи від географії театру бойових дій (ТВД), потенціалу супротивника і закінчуючи союзницькими форматами. Україна дев'ятий рік протистоїть прямій воєнній агресії росії з усіма витікаючими - це я до того, що і в дивному "режимі припинення вогню" до повномасштабного вторгнення, і після нього нам доводиться мати справу з російськими регулярними військами. Азербайджан після перемоги над Вірменією в 44-денній війні перевів війну за Карабах у пряме, нехай і гібридне, протистояння з рф, яка тримає значну територію Карабаха (колишньої НКАО) під своїм військовим протекторатом (читай окупацією). Окремо стоїть чинник Туреччини як союзника. Однак Туреччина з очевидних причин ніколи не забезпечить нам союзницького формату, аналогічного до Азербайджану. У нас є і розвиватиметься своя матриця співпраці з Анкарою - не гірша і не краща - просто вона буде іншою", - розповів Володимир Копчак.

Про народну та культурну дипломатію між Україною та Азербайджаном говорила Лідія Шестак-Алієва - голова Спілки українок Азербайджану, засновниця фонду Baku Help Ukraine, яка також приєдналася в онлайн-режимі. За її словами, серед основних тенденцій - зараз кожен українець чи українка в Азербайджані мають можливість приєднатися до популяризації своєї культури, розвитку діалогу між народами як мінімум на рівні волонтерства в різних проектах. Проекти, які роблять українці в Азербайджані, цікаві місцевій аудиторії, ми показуємо, що наша культура повноцінна, самодостатня, має давні зв'язки з азербайджанським культурним, літературним процесом. А минулого року фактично всі наші проекти з культурної дипломатії були пов'язані зі збором допомоги Україні та українцям",- зазначила Лідія Шестак-Алієва.

Водночас Віра Константинова - асоційований експерт Центру близькосхідних досліджень - у своєму виступі розповіла про співпрацю між Україною та Азербайджаном у рамках міжнародних організацій. За її словами, один із важливих напрямів зовнішньої політики України та Азербайджану - обстоювання норм міжнародного права та територіальної цілісності держави, і це той важливий аспект, у якому наші країни можуть об'єднувати свої зусилля, наголосила вона.

За словами азербайджанського експерта у сфері транспорту та логістики Рауфа Агамірзаєва, в умовах блокування транспортних шляхів росією зараз тривають спроби пошуку альтернативних можливостей для забезпечення логістики між Україною та Азербайджаном. Як зазначає експерт, одне з таких рішень - це відкриття у березні 2023 року авіасполучення Баку - Кишинів. "Є авіасполучення Баку з Варшавою та Будапештом, але ці рейси не зручні через візовий режим для азербайджанців. І рейс Баку- Кишинів полегшить можливість дістатися з України до Азербайджану і навпаки. Після повномасштабного вторгнення росії в Україні перекрито всі традиційні маршрути, зокрема автомобільні дороги, авіасполучення, блоковано Чорноморські порти. Україна перенаправляє транспортні потоки з портів на залізничні перевезення. Відкриваються додаткові прикордонні пункти на кордоні з Польщею, Румунією, Словаччиною та Угорщиною. Можливо, саме на них буде акцент у пошуку нових транспортних шляхів між Україною та Азербайджаном", - зазначив експерт.

Історик-азербайджаніст, кандидат історичних наук, доцент кафедри нової та новітньої історії КНУ імені Тараса Шевченка Олег Купчик зазначив, які кроки необхідно зробити для розвитку україно-азербайджанського експертного середовища. За його словами, потрібна інституалізація азербайджаністики в Україні, а також створення механізмів функціональності та продуктивності цих структур. Олег Купчик зазначив, що в Україні готують профільно у кількох університетах філологів-азербайджаністів, а також детально історію Азербайджану вивчають і на відділенні сходознавства. Олег Романович розповів про взаємодію зі своїми колегами з Азербайджану та про проекти, спрямовані на розвиток української азербайджаністики.

Аналітик, журналіст Громадського телебачення Азербайджану Гейдар Мірза, який в онлайн-режимі приєднався до круглого столу, розповів, що зв'язки між українськими та азербайджанськими колегами в медіа-секторі активізувалися саме під час Другої Карабахської війни. За його словами, необхідно розвивати майданчики для співпраці та комунікації як між експертним середовищем України та Азербайджану, так і між журналістами. І ця комунікація має бути і на особистісному рівні, і на рівні роботи медіа та в рамках офіційних проектів.

За словами політолога-міжнародника Дениса Москалика, основними драйверами співпраці для відносин між Україною та Азербайджаном традиційно була торговельно-економічна та інвестиційна співпраця. Проте нині великого удару по можливостях у співробітництві завдала російська агресія. Відбувся розрив логістичних зв'язків через морську блокаду України та переривання залізничного сполучення, знищення інфраструктури Кременчуцького НПЗ, на який постачалася азербайджанська нафта. Він наголосив, що нині розвиток відносин між країнами залежить від результатів російсько-української війни. Втім, співпраця України та Азербайджану зберігає значний потенціал, що може сприяти кращому майбутньому обох народів, зазначив Денис Москалик.

Підсумовуючи, учасники круглого столу подякували Азербайджану за підтримку України, а також дійшли висновку, що необхідно розвивати діалог у різних секторах, незважаючи на умови, які сьогодні склалися.

Вл. інф.

Фото надані організаторами круглого столу.